Polish Polish English English German German Russian Russian Slovenian Slovenian Swedish Swedish Ukrainian Ukrainian

Autobus SOS zakończył pomocowy sezon w Gdańsku

W czwartek, 31 marca br. „autobus SOS – pomoc” ostatni raz wyruszył w trasę, by nieść wsparcie osobom w kryzysie bezdomności w Gdańsku. Kolejny sezon mobilnego wsparcia zakończył się.

Od 29 listopada ub. roku załoga pojazdu wydała osobom w kryzysie bezdomności w Gdańsku łącznie ponad 15 tys. porcji zupy. Osobom potrzebującym przekazano też łącznie ok. 2 tys. sztuk ciepłej odzieży na zmianę. Zwłaszcza kurtki, dresy, ciepłe swetry i spodnie bardzo się przydały. Część odzieży ofiarowali mieszkańcy, wspierając i wzmacniając w ten sposób działania miasta na rzecz osób doświadczających bezdomności.

 – Za tę pomoc gdańszczankom i gdańszczanom dziękujemy – mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. – Jak zawsze są wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka. Załoga autobusu codziennie wydawała odzież osobom potrzebującym. To było konkretne, istotne wsparcie w trudnym jesienno-zimowym oraz epidemicznym czasie.  

 W pojeździe pracownik socjalny i streetworker udzielali też osobom w kryzysie bezdomności informacji o innych formach pomocy, dostępnych w mieście. Natomiast ratownik medyczny w miarę potrzeby służył konsultacją. Codziennie z oferty mobilnego wsparcia w mieście korzystały średnio 54 osoby. Środki na działanie „autobusu SOS – pomoc” w br. zabezpieczył gdański MOPR. Na zlecenie Ośrodka zadanie wykonuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Pojazdu użycza spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Ponownie autobus ruszy w trasę w końcu listopada tego roku, by nieść wsparcie osobom w kryzysie bezdomności, które z różnych przyczyn pozostają w miejscach niemieszkalnych. Przypomnijmy, że po raz pierwszy ta mobilna usługa została uruchomiona w mieście w 2017 roku.

Powiadom służby o osobach doświadczających bezdomności

MOPR, służby miejskie i organizacje pozarządowe cały rok prowadzą działania pomocowe na rzecz osób w kryzysie bezdomności. Widząc potrzebującego człowieka najlepiej powiadomić: pracowników Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (w godz. pracy Ośrodka), także Straż Miejską tel.: 986 lub Policję tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych). Można poinformować streetworkerów Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie o lokalizacji osoby potrzebującej, korzystając z darmowej aplikacji Arrels – do pobrania w smartfonie. Streetworker odbierze sygnał i dotrze do potrzebującego z ofertą wsparcia. Obejmuje ona m.in. schronienie, pomoc finansową, żywnościową, specjalistyczną i aktywizującą życiowo.

Aplikacja do pobrania na telefony z systemem Android
Aplikacja do pobrania na telefony z systemem IOS

Autobus SOS ostatni raz w sezonie pomocowym 2021/2022 wyruszy w trasę w czwartek 31 marca br./fot. Sławomir Kunkel z TWP „Przystań” w Gdańsku