Polish Polish English English German German Russian Russian Slovenian Slovenian Swedish Swedish Ukrainian Ukrainian

Autobus SOS pomaga bezdomnym jeszcze do końca marca

Od 18 listopada ubiegłego roku do końca lutego br. w „autobusie SOS – pomoc dla osób w kryzysie bezdomności” w Gdańsku wydano potrzebującym blisko 1 650  sztuk odzieży i ponad 16 380 ciepłych posiłków. Ratownik medyczny niemal codziennie udzielał w pojeździe wsparcia kilkunastu potrzebującym. Z oferty autobusu korzystało codziennie średnio ok. 60 osób. Ta forma pomocy będzie funkcjonować w mieście jeszcze do końca marca.

Środki na działanie „autobusu SOS” zabezpieczył Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Na zlecenie MOPR zadanie wykonuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Przypomnijmy, że w pojeździe wsparcia w godzinach od ok. 20.20 do 24.00 udzielają potrzebującym: ratownik medyczny, streetworker i pracownik socjalny. Pomoc obejmuje m.in. wydanie gorącej zupy, odzieży na zmianę, przeprowadzenie drobnych zabiegów medycznych i higienicznych oraz poradnictwo. Wszystko podczas czterech postojów pojazdu w Gdańsku.

Mimo cieplejszej aury nadal prosimy Państwa o sygnały o osobach bezdomnych. Można im pomóc. W schroniskach i noclegowniach w Gdańsku jest kilkadziesiąt miejsc wolnych. Podczas „Ogólnopolskiego badania ilości osób bezdomnych”, przeprowadzonego z 13 na 14 lutego m.in. przez służby miejskie i przedstawicieli organizacji pozarządowych, w mieście było 875 ludzi bez dachu nad głową. 138 z nich pozostawało w miejscach  niemieszkalnych.

– Co roku dzięki działaniom miasta, służb miejskich i organizacji pozarządowych udaje się zaktywizować blisko 80 osób w kryzysie bezdomności – mówił Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. – Znajdują zatrudnienie, szkolą się. Uczestniczą w rozmaitych projektach aktywizujących, włączają się w życie społeczne. Chcemy, by ten proces postępował.

Informuj służby!  

Sygnały o osobach bezdomnych, potrzebujących prosimy kierować m.in. do Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel. 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. od 8.00 do 17.00, pt. w godz. od 7.30 do 14.30). Kontakt również do Straży Miejskiej – tel. 986 oraz Policji – tel. 997 i 112. Osobiście osoby potrzebujące schronienia mogą zgłaszać się do Noclegowni Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta przy ul. Żaglowej 1 w Gdańsku, tel. 58 342 13 14.

Fot. Grzegorz Mehring, www.gdansk.pl