Polish Polish English English German German Russian Russian Slovenian Slovenian Swedish Swedish Ukrainian Ukrainian

Kłopoty finansowe? Może sprawdzi się bezpłatna mediacja

Masz problemy finansowe? Rachunki mieszkaniowe rosną, brakuje środków na ich opłacenie i dlatego się zapożyczasz? A może nie jesteś w stanie spłacić zaciągniętych kredytów konsumpcyjnych? Między innymi w takich sytuacjach warto skorzystać w Gdańsku z bezpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego wraz z mediacją.

Usługa jest dostępna dla każdej osoby, której nie stać na płatną wizytę u prawnika. Wsparcie świadczone jest w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego wraz z mediacją, prowadzonych przez gdański Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i organizacje pozarządowe. Ich lista jest na stronie MOPR. Specjaliści udzielają konsultacji w punktach, można też uzyskać wsparcie drogą telefoniczną lub zdalną. W każdym przypadku obowiązują zapisy na konsultacje. Zgłoszenia przyjmowane są w dni powszednie, pod numerem tel.: 58 342 31 88 (w godz. pracy MOPR) lub poprzez email: mopr-pomocprawna@gdansk.gda.pl. Na poradę można też się zarejestrować przez formularz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości  (link przekierowuje na stronę internetową MS).

Skorzystaj z fachowego wsparcia

– Coraz więcej ludzi nie jest w stanie na bieżąco regulować opłat za gaz, prąd, wodę czy też opłacać regularnie wzrastający czynsz za wynajem mieszkania – mówi Małgorzata Klisko, radczyni prawna i mediatorka z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej w Gdańsku –  Jeśli dojdzie do takiej sytuacji  i płynność finansowa zostanie zachwiana, najważniejszym krokiem jaki należy podjąć, jest natychmiastowe skierowanie do wierzyciela pisma z prośbą o rozłożenie świadczenia na raty czy też o przesunięcie terminu spłaty należności. Pismo takie powinno zawierać uzasadnienie oraz dowody na potwierdzenie naszej ciężkiej sytuacji materialnej. Należy je wysłać jak najszybciej, w celu uniknięcia kumulacji zadłużenia i skierowania przez wierzyciela kroków prawnych w celu wyegzekwowania swoich należności.  Zapraszamy do punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i mediacji w celu uzyskania wsparcia w takich sytuacjach.

Prawnicy, doradcy obywatelscy, mediatorzy  

Oprócz prawników, którzy wspierają potrzebujących m.in. w zakresie spraw rodzinnych, zawodowych, ubezpieczeniowych i spadkowych, konsultacji udzielają też doradcy obywatelscy. W szczególności pomagają oni klientom w zakresie spraw dot. zadłużenia, zabezpieczenia społecznego, spraw mieszkaniowych i rodzinnych. W zależności od sytuacji m.in. wyjaśniają zainteresowanym treść pism urzędowych, podpowiadają jak uzyskać rozłożenie spłaty pożyczki na raty. Niektóre sprawy można załatwić polubownie. W tym pomagają mediatorzy. Starają się doprowadzić do porozumienia pomiędzy zwaśnionymi stronami np. w kwestiach złamania warunków umowy konsumenckiej. Doradzają też m.in. w przypadku niedopełnienia lub złamania warunków umowy gospodarczej czy w konfliktach finansowych, o zadłużenie.

 

Ilustracyjna fot. pustego portfela/Pixabay