Polish Polish English English German German Russian Russian Slovenian Slovenian Swedish Swedish Ukrainian Ukrainian

Pomoc w środowisku kluczowa dla osób z zaburzeniami psychicznymi

170 gdańszczanek i gdańszczan z zaburzeniami lub chorobami psychicznymi oraz 38 osób im najbliższych objęto wsparciem w ramach „Gdańskiego modelu deinstytucjonalizacji usług świadczonych na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi”. W mieście powstały też m.in. dwie nowe placówki, w których potrzebujący aktywizują się życiowo i społecznie.

Zakończyła się realizacja projektu pt. „Gdański model deinstytucjonalizacji usług świadczonych na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi”. Był on wdrażany w mieście od sierpnia 2017 roku. Służył przede wszystkim wprowadzeniu takich innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym uda się skuteczniej pomagać osobom doświadczającym chorób lub zaburzeń psychicznych oraz ich rodzinom. Stąd ukierunkowanie działań na niesienie pomocy w środowisku, w lokalnych społecznościach i budowanie sieci specjalistycznego wsparcia m.in. w zakresie zdrowia, pomocy społecznej, edukacji, rynku pracy czy mieszkalnictwa. Osobom z zaburzeniami lub chorobami psychicznymi, adekwatnie do potrzeb, zapewniono m.in. asystenturę środowiskową, konsultacje internistyczne i psychiatryczne, terapię oraz udział w zajęciach integrujących społecznie czy treningi w mieszkaniu wspomaganym. Potrzebujący mieli też wsparcie pracowników socjalnych. Z kolei bliscy osób z zaburzeniami psychicznymi skorzystali np. z poradnictwa rodzinnego. W ramach „Gdańskiego modelu…” podczas specjalistycznych szkoleń kompetencje podniosły też osoby, które na co dzień pracują z chorymi. Z takich kursów skorzystało 138 osób, podnosząc swoje kwalifikacje m.in. w zakresie opieki i usług świadczonych potrzebującym.

Przy ulicy Nowe Ogrody 35 w Gdańsku powstały też nowe placówki, tj. Środowiskowy Dom Samopomocy i Klub Integracji Społecznej dla osób doświadczających zaburzeń lub chorób psychicznych. Uczestnicy prowadzonych tam zajęć aktywizują się życiowo, społecznie, przechodzą terapię, rozwijają pasje. Dzięki projektowi uruchomiono też cztery mieszkania wspomagane (łącznie z 15 miejscami), w których osoby potrzebujące usamodzielniają się pod okiem trenerów.

– Wypracowane podczas wdrażania modelu rozwiązania, stworzone nowe placówki poszerzają ofertę miasta w zakresie pomocy osobom doświadczającym zaburzeń lub chorób psychicznych – mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. – To wielka wartość tego projektu. Zakładał on spersonalizowane wsparcie, polegające na przywracaniu osób chorujących psychicznie do pełnienia ról społecznych. Jednocześnie istotna była pomoc udzielana rodzinie i bliskim osoby chorującej. Wdrożenie modelu pozwoliło też zawiązać międzyresortowe partnerstwo, zdolne do kompleksowego i efektywnego wspierania potrzebujących.

Realizatorami „Gdańskiego modelu…” byli partnerzy: MOPR w Gdańsku (lider z ramienia miasta), Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Kryzysami Psychicznymi „Przyjazna Dłoń”, Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, Fundacja Wspierania Rodzin „Przystań” i Centrum Zdrowia Psychicznego OptimMed. Projekt był dofinansowany z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Przypomnijmy też, że „Gdański model…” uznano za jeden z najlepszych w IX edycji konkursu Samorząd Równych Szans 2017. Konkurs zorganizowała Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego w Krakowie, która nagradza i promuje najciekawsze rozwiązania w polskich samorządach, dla osób z niepełnosprawnościami.

Fot. z Pixabay symbolizuje osobę doświadczającą zaburzeń psychicznych