Polish Polish English English German German Russian Russian Slovenian Slovenian Swedish Swedish Ukrainian Ukrainian

Przyjazna dłoń dla osób chorujących psychicznie

Przyjazna dłoń dla osób chorujących psychicznie

Piętnaście dorosłych, przewlekle chorujących psychicznie osób znajdzie kompleksowe wsparcie w otwartym przy ulicy Nowe Ogrody 35 w Gdańsku, Specjalistycznym Domu Samopomocy (SDS). Z pomocą terapeutów, psychologów uczestnicy zajęć w placówce będą się aktywizować, uczyć samodzielności, by lepiej i pełniej żyć.

Nową placówkę prowadzi Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Kryzysami Psychicznymi „Przyjazna Dłoń”. SDS ma charakter wspierająco-aktywizujący. Realizuje dzienną formę pomocy dla  gdańszczanek i gdańszczan przewlekle chorujących psychicznie – zajęcia odbywają się w dni powszednie, w godzinach od 8.00 do 16.00. Placówka jest dobrze wyposażona m.in. do celów terapeutycznych, usprawniających, usamodzielniających uczestników. Podopieczni mają zapewnioną m.in. opiekę i terapię psychologiczną, indywidualne lub grupowe treningi samodzielności oraz umiejętności społecznych – chodzi np. o naukę czynności dnia codziennego, sprawniejsze funkcjonowanie w życiu społecznym.

– Dom zapewnia też podopiecznym zajęcia rozwijające zainteresowania, włączające w życie kulturalne, sportowo-rekreacyjne miasta – mówi Anna Strojna, wiceprezes Stowarzyszenia „Przyjazna Dłoń” w Gdańsku. – Uczestnicy mają treningi kulinarne, uczą się gospodarować budżetem domowym, planować zakupy. Poznają możliwości Internetu i obsługę komputera.

Dodajmy, że to już dziesiąta placówka typu dziennego w mieście, wspierająca i aktywizująca osoby chorujące psychicznie. Wszelkie szczegóły dotyczące udziału w zajęciach, kwalifikacji do SDS można uzyskać u pracownika „Przyjaznej Dłoni”, tel. 58 341 10 83.

Nowatorski model wsparcia osób z zaburzeniami psychicznymi

Otwarcie SDS przy ul. Nowe Ogrody 35, remont, adaptacja, wyposażenie na potrzeby osób chorujących psychicznie, odbyła się w ramach realizacji projektu „Gdański model deinstytucjonalizacji usług świadczonych na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi”. Łączny koszt prac remontowych, adaptacyjnych, wyposażenia placówki to około pół miliona złotych. Dodajmy, że „Gdański model…” wdrażają w mieście wspólnie: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku (lider z ramienia miasta), Stowarzyszenie „Przyjazna Dłoń”, Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, Fundacja Wspierania Rodzin „Przystań” i Centrum Zdrowia Psychicznego Optimmed.

Celem tej realizacji jest poszerzanie zakresu wsparcia dla osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi w mieście, poprzez wdrożenie innowacji społecznych oraz zawiązanie międzyresortowego partnerstwa zdolnego do skutecznego pomagania. W ramach „modelu…” chorującym gdańszczankom i gdańszczanom udzielane są: specjalistyczna terapia, konsultacje psychiatryczne, usługi opiekuńcze, wsparcie szkoleniowe, doradztwo zawodowe czy asystentura środowiskowa. Łącznie wsparciem objęto już 127 potrzebujących osób. Specjalistyczna pomoc udzielana jest też rodzinom i bliskim chorujących.

– Projekt zakłada spersonalizowane wsparcie, które polega na przywracaniu osób chorujących psychicznie do pełnienia ról społecznych, w oparciu o indywidualny plan terapeutyczny – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.

– Bardzo istotna jest też pomoc dla rodziny i bliskich osoby chorującej – dodaje Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. – To również wyznacznik gdańskiego modelu wsparcia, który wdrażamy. Mówimy bowiem o kompleksowych, nowatorskich działaniach dla całej rodziny dotkniętej chorobą.

Przypomnijmy, że głównymi adresatami „Gdańskiego modelu…” są mieszkańcy m.in. Nowego Portu, Brzeźna, Stogów, Olszynki, Oruni, Śródmieścia i Wyspy Sobieszewskiej.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Całkowita wartość to – 10 080 651 zł, w tym dotacja z EFS wynosi 9 505 046,68 zł. Projekt potrwa do 30 września 2020 roku.

Fot. SR i z archiwum „Przyjaznej Dłoni”