Polish Polish English English German German Russian Russian Slovenian Slovenian Swedish Swedish Ukrainian Ukrainian

Sklep społeczny – nowa oferta dla potrzebujących

Przy ulicy Wolności 52 w Nowym Porcie otwarty został sklep społeczny dla gdańszczanek i gdańszczan w trudnej sytuacji życiowej, ekonomicznej. Na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie prowadzi go Bank Żywności w Trójmieście.

W sklepie osoby skierowane tam przez gdański MOPR mogą otrzymać darmową żywność – od warzyw i owoców po nabiał, mięso, wyroby garmażeryjne oraz inne niezbędne produkty. Bank Żywności pozyskuje je m.in. od zaprzyjaźnionych sklepów, hurtowni spożywczych. To pełnowartościowe produkty, spełniające wszelkie zasady m.in. higieniczne, terminu przydatności do spożycia, przechowania żywności itd. Artykuły zamiast cen mają określoną ilość punktów. Potrzebujący wybiera bezpłatnie produkty, „płacąc za nie” bonem punktowym zawartym w skierowaniu. Każdy klient może wykorzystać do 200 punktów miesięcznie. „Najdroższe” w sklepie są: mięso, ryby i słodycze, „najtańsze” natomiast owoce i warzywa. Jak w realnym życiu, gdzie obowiązują ceny za towar.

Skierowanie z MOPR obowiązuje przez miesiąc, przy czym klient może skorzystać z oferty sklepu dwa razy tygodniowo (podczas wizyty otrzyma maksymalnie do 2,5 kg żywności). Pracownik socjalny, jeśli sytuacja życiowa podopiecznego nadal jest zła, może przyznać tę formę wsparcia także w następnych miesiącach. Co istotne, projekt uruchomienia i działania sklepu ma charakter pilotażowy – skierowania wydaje obecnie tylko Centrum Pracy Socjalnej nr 2 w Nowym Porcie, przede wszystkim swoim klientom. W trybie interwencji taka pomoc może zostać przyznana również potrzebującym osobom z innych rejonów Gdańska.

Dodajmy, że gdański MOPR zabezpieczył środki na pilotażowe działanie sklepu społecznego w tym roku. Cały projekt ma nie tylko wymiar pomocowy i przeciwdziała wykluczeniu społecznemu. Służy również edukacji ekonomicznej gdańszczanek i gdańszczan, uczy planowania miesięcznego budżetu. Promuje również zdrowe odżywianie, „najtańsze” są przecież warzywa i owoce…

– Bezpieczeństwo, edukacja potrzebujących gdańszczanek i gdańszczan, także pod kątem ekonomicznym, jest dla nas niezwykle ważna – podkreślał Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. – Każda rodzina, która wpadnie w finansowe tarapaty musi mieć poczucie, że z problemem nie jest sama. Może liczyć na fachową, kompleksową pomoc między innymi instytucji miejskich, organizacji pozarządowych, prawnych.

Działanie sklepu

Punkt przy ulicy Wolności 52 w Nowym Porcie działa w poniedziałki i piątki w godzinach od 10.00 do 13.00 oraz w środy w godzinach od 13.00 do 16.00. Podczas ostatniej godziny działania sklepu mogą się zgłaszać osoby bez skierowań z MOPR – otrzymają żywność po wypełnieniu oświadczenia, że są potrzebujące i wybór produktów będzie ograniczony.