Polish Polish English English German German Russian Russian Slovenian Slovenian Swedish Swedish Ukrainian Ukrainian

Święto pracowników gdańskich służb społecznych

21 listopada to w kalendarzu Dzień Pracownika Socjalnego. To również święto wszystkich pracowników służb społecznych, w tym gdańskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.  To szczególny moment dla ludzi, którzy na co dzień pomagają potrzebującym.

Pracownicy gdańskiego MOPR świętować będą Dzień Pracownika Socjalnego w piątek 22 listopada. O godzinie 11.00 rozpocznie się wtedy uroczystość w Wielkiej Hali Dworu Artusa przy ul. Długi Targ 43-44. Wyróżniający się pracownicy Ośrodka uhonorowani zostaną m.in. medalami Prezydent Miasta Gdańska, okolicznościowymi dyplomami.

Przypomnijmy, że blisko 230 pracowników socjalnych gdańskiego MOPR wspiera potrzebujących mieszkańców. Pomagają m.in. osobom bezdomnym, samotnym, schorowanym seniorom. Pracują z rodzinami, które mają problemy opiekuńczo-wychowawcze i nie radzą sobie z codziennymi, życiowymi wyzwaniami. Do zadań pracowników socjalnych należy m.in. kwalifikowanie mieszkańców do uzyskania świadczeń pomocowych, udzielanie informacji i wskazówek, by w efekcie pomóc rodzinie w rozwiązaniu spektrum problemów. Pracownicy socjalni pobudzają do aktywności społecznej, współdziałają m.in. z innymi specjalistami i organizacjami pozarządowymi na rzecz poprawy warunków życia gdańszczanek i gdańszczan. Służą radą i kompleksowym wsparciem. Na rzecz potrzebujących mieszkańców współpracują także z asystentami rodziny, opiekunami środowiskowymi, psychologami, prawnikami. To szerokie współdziałanie jest ważne i daje wymierne efekty.

– Dzięki wysiłkom tych wszystkich ludzi, ich poświęceniu w pracy na rzecz potrzebujących, gdańszczanki i gdańszczanie mogą się czuć bezpieczniej – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. – Nie są sami z życiowymi problemami.

Geneza święta

Polskie święto 21 listopada (tzw. Dzień Pracownika Socjalnego) jest obchodzone na mocy zapisu ustawy o pomocy społecznej, z 29 listopada 1990 roku. Dzień upamiętnia spotkanie w miejscowości Charzykowy w 1989 roku, w którym uczestniczyli Jacek Kuroń, Joanna Staręga – Piasek i pracownicy służb społecznych.

Fot. Pixabay