Polish Polish English English German German Russian Russian Slovenian Slovenian Swedish Swedish Ukrainian Ukrainian

Wolontariat opiekuńczy – inne oblicza

Magda to zawsze uśmiechnięta trzydziestolatka. Optymistka, z dużym poczuciem humoru, pełna życia, pozytywnie patrzącą na otaczający świat i ludzi. Posiada znaczny stopień niepełnosprawności, porusza się przy pomocy jednej kuli, pomimo przeciwności losu stara się brać życie pełną garścią. Uwielbia długie spacery,  pływanie, dobrą książkę i kawę. Zawodowo pracuje i ciągle się uczy.

Zapragnęła być jeszcze bardziej samodzielna i poszła na kurs prawa jazdy a egzamin zdała za pierwszym razem!  Zabrakło jej trochę śmiałości by, pomimo pozytywnie zdanego egzaminu, samodzielnie usiąść za kierownicą. Zgłosiła się więc do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie z prośbą o wolontariusza w dość nietypowej sprawie:

„Poszukuję spokojnej osoby posiadającej prawo jazdy, która potowarzyszy mi podczas jazdy samochodem w celu nabrania większej pewności siebie.” – tak napisała w zgłoszeniu. 

48 godzin później wolontariusz się znalazł! Łukasz to młody chłopak, zaciekawiła go ta oferta. Sam jest świetnym kierowcą, spokojny i zrównoważony. Szukał odpowiedniego zajęcia dla siebie, zafrapowała go propozycja Magdy zamieszczona na stronach MOPR. Łukasz i Magda spotkali się i zaczęli jazdy.

Tak o całej tej sytuacji pisze Magda:

„Życie jest nieprzewidywalne i płata nam przeróżne figle, jednak zawsze z każdej sytuacji trzeba znaleźć to dobre wyjście i mimo przeciwności losu patrzeć na świat pozytywnie.

W pewnym momencie mojego życia znalazłam się w sytuacji w której potrzebowałam  pomocy osoby trzeciej czyli – asystenta do nauki jazdy samochodem. Pomimo pukania do różnych drzwi nie uzyskiwałam rezultatu. Pewnego dnia pomyślałam „Przecież istnieją ludzie, którym sprawia przyjemność pomaganie innym – bezinteresownie”. Wpadłam na pomysł skontaktowania się z MOPR w Gdańsku. Opowiedziałam swoją historię koordynatorce wolontariatu, która zaproponowała mi pomoc w postaci wolontariusza, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Byłam mile zaskoczona tak szybką reakcją pomocy. Obecnie jestem w trakcie realizacji praktyki przy pomocy wolontariusza, który okazał się przesympatycznym i kompetentnym nauczycielem w praktyce mojej jazdy.

Jestem wdzięczna za możliwość realizacji mojego skromnego marzenia. Już niedługo będę jeździć samodzielnie!!!”