40 lat minęło jak jeden dzień w seniorskiej rodzinie

Dom Pomocy Społecznej przy ulicy Polanki 121 w Gdańsku Oliwie działa już 40 lat. Swój jubileusz placówka będzie obchodzić w poniedziałek, 17 września, o godzinie 12. Z tej okazji zasłużeni pracownicy otrzymają medale Prezydenta Miasta Gdańska.

W poniedziałek zostanie też uroczyście otwarta wyremontowana część DPS. Dzięki zrealizowanym pracom seniorzy zyskają kilkadziesiąt obszernych pokojów z łazienkami oraz dwie funkcjonalne kuchnie na piętrach, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tam seniorzy mogą samodzielnie przygotować np. kanapki, zaparzyć kawę. Będą z nich korzystać m.in. sędziwi mieszkańcy (obecnie to 80 osób) oraz uczestnicy zajęć Klubu Seniora „Prometeusz” i Klubu Samopomocy, które działają w ramach DPS „Polanki”.

Oranżeria i siłownia z grillem

Remont placówki rozpoczął się pod koniec 2017 roku i ma potrwać do przyszłego roku. Kompleksowa modernizacja zakłada m.in. przebudowę pokoi seniorów, wyposażenie łazienek  w system przywoławczy i budowę ścianek osłonowych na balkonach. Wyremontowana i nowocześnie wyposażona zostanie główna kuchnia placówki, a na parterze ma powstać  oranżeria do dyspozycji mieszkańców placówki. Odnowiona i nowocześnie wyposażona będzie też siłownia z grillem w ogrodzie. Placówka i jej infrastruktura mają być jeszcze bardziej dostępne dla wszystkich aktywnych, sędziwych mieszkańców Oliwy. DPS Polanki ma służyć również integracji lokalnej społeczności. Po przebudowie liczba miejsc w Klubie Samopomocy zwiększy się z 15 do 25.

– Cała inwestycja w Domu Pomocy Społecznej „Polanki” służy przede wszystkim poprawie warunków i jakości życia przebywających tam seniorek i seniorów – mówił Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.– Zostali tam skierowani przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i bardzo nam zależy, aby czuli się jak najlepiej – domowo i komfortowo jednocześnie. Żeby mogli rozwijać swoje pasje, tworzyć, przyjaźnić się. Aby mieli zapewnioną doskonałą opiekę i możliwość aktywizacji. Zależy nam również na zwiększeniu dostępności usług placówki. Chcemy, by to miejsce stało się swoistym centrum integrującym oliwskich mieszkańców 60 plus.

Środki na modernizację DPS „Polanki” pochodzą z budżetu miasta Gdańska.