W Gdańsku nie ma zgody na przemoc

Zadzwoń po pomoc, jeśli doświadczasz przemocy domowej lub jesteś jej świadkiem. Pod całodobowym numerem tel.: 797 909 112 uzyskasz informację i wsparcie. Możesz też napisać na adres e-mail: mopr-wsparcie@gdansk.gda.pl. Nie zwlekaj, nikt nie ma prawa Cię krzywdzić.

Zgłoszenia od osób doznających agresji ze strony bliskich oraz od świadków takich sytuacji, przyjmują specjalistki i specjaliści Ośrodka Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy pl. Ks. Gustkowicza 13 w Nowym Porcie. Oferują oni pomoc także uchodźczyniom i uchodźcom z Ukrainy przebywającym w mieście, którzy doświadczają tego społecznego problemu. Dzwoniąc pod numer tel.: +48 508 293 279 (czynny pon. – sob., w godz. 8.00 – 20.00) otrzymają wsparcie w języku ukraińskim.

Dom bez przemocy

Działania pomocowe prowadzone są w ramach kampanii „Dom bez przemocy”, przeciwdziałającej poważnemu problemowi społecznemu. Realizuje ją gdański MOPR. Specjalistki i specjaliści OIK MOPR m.in. informują o dostępnej ofercie pomocy w mieście. Udzielają interwencyjnego, specjalistycznego, wielowymiarowego wsparcia każdej potrzebującej osobie, która doświadcza przemocy domowej. W razie konieczności kierują do instytucji i do organizacji pozarządowych, które m.in. bezpłatnie świadczą pomoc psychologiczną, prowadzą terapię dla osób doznających agresji od bliskich. W razie zagrożenia życia, zdrowia, bezpieczeństwa OIK zapewnia m.in. schronienie w hostelu interwencyjnym, wsparcie psychologiczne, pedagogiczne i socjalne.

Reaguj, zadzwoń

– Kiedy widzimy lub słyszymy agresję może to wywoływać w nas różne trudne emocje: strach, złość, poczucie bezradności – mówi Anna Libiszewska, kierowniczka Ośrodka Interwencji Kryzysowej MOPR w Gdańsku. – Czasami sami mamy różne przykre wspomnienia czy doświadczenia, o które także dobrze się zatroszczyć. Mogą się pojawiać myśli, konflikty wewnętrzne np.: „Czy ja powinnam/powinienem się wtrącać? Może to nie moja sprawa?” To nieprawda. Przeciwdziałanie przemocy i dyskryminacji to nasza wspólna sprawa. Nasza odważna reakcja może czasami uratować drugiemu człowiekowi życie.

Dodajmy, że „Dom bez przemocy” wpisuje się w kampanię społeczną „Gdańsk Miastem Równości”. 

 

 

Grafika informacyjna „Domu bez przemocy”/źródło: UMG
Fot. dziewczynki symboliczna/źródło: Pixabay (Alexas_Fotos)