Nie tylko mieszkańców, ale także osoby odwiedzające Gdańsk zachęcamy do korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczonej w 19 punktach m.in. przez radców prawnych oraz adwokatów. To forma wsparcia dostępna dla każdej osoby, która złoży oświadczenie o niemożności pokrycia kosztu wizyty u prawnika.
Dziewięć punktów prowadzi gdański Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, dziesięć organizacje pozarządowe na terenie miasta. Oferta obejmuje zarówno pomoc prawną, jak i poradnictwo obywatelskie. Między innymi adwokaci, radcowie prawni wspierają potrzebujące osoby w zakresie spraw rodzinnych, zawodowych, podatkowych, ubezpieczeniowych czy spadkowych. Pomagają osobom zadłużonym, w kryzysie ekonomicznym, życiowym. Wspierają poradniczo w przypadku nagłych zdarzeń losowych, utraty dokumentów, bagażu czy innych kłopotów, jakie mogą się przydarzyć np. turyście. Doradzają z zakresu zabezpieczenia społecznego. W przypadku poradnictwa obywatelskiego, działania są szczególnie zindywidualizowane i zmierzają do podniesienia świadomości prawnej potrzebującej osoby. W ramach oferty punktów MOPR i organizacji pozarządowych jest też pomoc w sporządzeniu pism urzędowych, wszczynających postępowanie sądowe czy zwalniających z kosztów sądowych.
– Dbamy o to, by ta forma wsparcia była dostępna dla każdego uprawnionego i potrzebującego człowieka – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. – Dotyczy to także osób odwiedzających Gdańsk.
Uwaga!
Na porady prawne obowiązują zapisy, m.in. pod numerem tel. 58 342 31 88, w godzinach od 10.00 do 14.00, od pon. do piąt. (MOPR) lub email: pomocprawna@mopr.gda.pl
Rejestracja na wizytę także przez formularz on-line, dostępny na stronie: www.mopr.gda.pl (w zakładce: nieodpłatna pomoc prawna – rejestracja). Na stronie Ośrodka są też informacje m.in. o adresach i kontakcie do punktów nieodpłatnej pomocy prawnej w mieście oraz druki oświadczeń.