Wsparcie psychologiczne dla dzieci i rodziców także w wakacje

Wspólny, letni wypoczynek, dłuższe przebywanie i częstsze rozmawianie ze swoimi dziećmi mogą sprawić, że rodzic lepiej pozna ich troski oraz potrzeby emocjonalne. Może się wówczas okazać, że córka lub syn od dawna nie radzą sobie np. w relacjach z rówieśnikami, problemy tłumią w sobie. W takiej sytuacji warto sięgnąć po pomoc psychologa.

Takie bezpłatne, specjalistyczne wsparcie zapewnia mieszkankom i mieszkańcom Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Skorzystanie z porad psychologów nie jest uwarunkowane kryteriami dochodowymi, ale realną potrzebą rodziny. Specjaliści MOPR podpowiedzą rodzicom np. jak poprawić relacje z dzieckiem, by stało się ono bardziej otwarte i ufne wobec nich. Wesprą rodzica w procesie wychowawczym, by świadomie reagował na potrzeby córki, syna. Psycholog poradzi np. jak skuteczniej komunikować się z nastolatkiem i na jakie zachowania zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić. Jeśli dziecko ma m.in. problemy z adaptacją, lęki, unika kontaktu z rówieśnikami i rodzicami, jest wycofane lub przeciwnie – pobudzone, nerwowe – tych symptomów nie wolno lekceważyć. Szybka reakcja rodziców może być kluczowa i zapobiec późniejszym, poważniejszym problemom wychowawczym.

Umów się ze specjalistą w Centrum Pracy Socjalnej

Także w czasie wakacji bezpłatnym wsparciem służą mieszkankom i mieszkańcom psycholodzy w Centrach Pracy Socjalnej MOPR (w godz. pracy Ośrodka), w dzielnicach Gdańska. Udzielają konsultacji m.in. potrzebującym rodzicom, którzy nie radzą sobie z opiekuńczo-wychowawczymi wyzwaniami. Kontakt do CPS dostępny jest na stronie internetowej gdańskiego MOPR. Na poradę z psychologiem można się umówić telefonicznie lub pisząc na adres email: mopr@gdansk.gda.pl.

Wsparcie w sytuacjach ekstremalnych życiowo    

Przypomnijmy, że pomoc psychologiczną oferuje też Ośrodek Interwencji Kryzysowej MOPR, przy pl. Gustkowicza 13 w Nowym Porcie, tel.: 58 511 01 21/22  (czynny we wszystkie dni tygodnia, całą dobę). To wsparcie świadczone jest mieszkankom i mieszkańcom w sytuacjach nagłych, życiowego załamania, np. w związku ze śmiercią bliskiej osoby, utratą domu czy rozpadem małżeństwa. To pomoc m.in. dla osób przeciążonych psychicznie, żyjących w stanie przewlekłego stresu. Psycholodzy OIK udzielają też konsultacji potrzebującym cudzoziemcom w Gdańsku, którzy znaleźli się w kryzysowej sytuacji. Służą im specjalistyczną wiedzą.

 

W okresie wakacji więcej czasu poświęcamy swoim dzieciom, co może wpłynąć na poprawę wzajemnych relacji/fot. mamy z córką ilustracyjna, Pixabay