Nie radzisz sobie z narastającymi cenami? Twoje koszty utrzymania ekstremalnie wzrosły? Nie możesz spłacić pożyczki czy kredytu lub potrzebujesz wsparcia w zarządzaniu budżetem domowym? W czwartek, 17 listopada w godz. 10.00 – 14.00 na trasie Strzyża PKM – Siedlce, będzie kursował specjalny tramwaj, w którym specjaliści udzielą porad osobom borykającym się z problemami finansowymi. Przejazd tramwajem oraz porady są bezpłatne.
Pasażerowie będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji m.in. z prawnikami oraz specjalistami Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Gdańskiego Centrum Świadczeń, Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Gdańskich Nieruchomości oraz Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.
Ruszy też specjalny punkt informacyjno-konsultacyjny w Gdańskim Centrum Świadczeń.
Miasto wychodzi z pomocą
Media od dłuższego czasu regularnie alarmują o narastających zadłużeniach Polaków. Z pomocną dłonią postanowiło wyjść miasto Gdańsk, które w tym roku już po raz ósmy, wraz z partnerami wdrażanego od 2016 roku Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, organizuje Gdański Dzień bez Długów.
Gdańsk jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które na szeroką skalę postanowiło wesprzeć mieszkańców w walce z zadłużeniem. Bezpieczeństwo mieszkańców, także to ekonomiczne, jest jednym z priorytetów polityki miejskiej. Każda gdańska rodzina, każdy gdańszczanin i gdańszczanka, która wpadnie w finansowe tarapaty, musi mieć poczucie, że z problemem nie jest sama. Może liczyć na fachową, kompleksową pomoc m.in. instytucji miejskich i organizacji pozarządowych.
Bezpieczeństwo ekonomiczne wobec wzrostu cen oraz przemoc ekonomiczna
Jednym z tematów przewodnich tegorocznego Gdańskiego Dnia bez Długów jest bezpieczeństwo ekonomiczne wobec wzrastających cen. Specjaliści podpowiedzą m.in. jak wyjść z pętli kredytowej, rozłożyć spłatę kredytu na raty czy prawidłowo zaplanować domowy budżet. Doradcy wskażą, gdzie i na jakie wsparcie mogą liczyć mieszkańcy Gdańska, którzy nie radzą sobie z wydatkami, posiadają długi wynikające, np. ze zmiany sytuacji życiowej, uzależnień czy zaciągniętych zobowiązań. Specjaliści będą udzielać również informacji z zakresu dofinansowań za lokal i energię.
Drugim tematem jest kwestia przemocy ekonomicznej, o której mówi się coraz więcej, ale wiedza w społeczeństwie na jej temat nie jest jeszcze powszechna. VIII Gdański Dzień bez Długów będzie okazją do przybliżenia tego zagadnienia mieszkańcom i mieszkankom.
Broszura informacyjna „Pocieszek – przemoc ekonomiczna”
W celu budowania świadomości społecznej przygotowano specjalną publikację dostępną online (link przekierowuje na stronę internetową portalu Gdańska). Autorzy broszury przybliżają czytelnikowi pojęcie przemocy ekonomicznej, podnoszą kwestię zarówno aspektów prawnych, jak i psychologicznych tego zjawiska. Czytelnik uzyska również informację, gdzie mogą szukać wsparcia osoby doświadczające przemocy ekonomicznej oraz skorzystać z gotowych wzorów pism.
Rozmowy ze specjalistami
W trakcie VIII Gdańskiego Dnia bez Długów na portalu internetowym gdansk.pl (link przekierowuje na stronę internetową portalu www.gdansk.pl) odbędą się 2 transmisje dotyczące bezpieczeństwa ekonomicznego. Pierwsza, której emisja została zaplanowana na godz. 12.00, dotyczyć będzie bieżącej sytuacji społeczno-gospodarczej, trudności, z którymi borykają się mieszkańcy i mieszkanki. Agnieszka Chomiuk, p.o. dyrektorki Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Piotr Puchalski reprezentujący Gdańskie Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych opowiedzą również o dostępnych formach wsparcia.
Druga rozmowa, o godz. 14.00 dotyczyć będzie przemocy ekonomicznej. Zjawisko to przybliży widzom Alicja Rosicka-Harasimowicz, psycholog pracującą w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie.
Bezpłatne porady prawne w VIII Dniu bez Długów
Mieszkańcy i mieszkanki Gdańska będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad prawnych, umawiając się telefonicznie na spotkanie z niżej wymienionymi specjalistami:
- Oliwia Likierska, tel. 514 514 053
- pr. Tomasz Wolny-Dunst, tel. 603 878 367
- pr. Tomasz Witt, tel. 509 842 726.
Jak prawidłowo zarządzać budżetem domowym?
Po zakończeniu kursowania tramwaju zapraszamy na szkolenie, które odbędzie się online o godzinie 15.00 na Facebooku Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych w Gdańsku (link przekierowuje na stronę FB CBEiWOZ). Szkolenie poprowadzi Izabela Kulesza, która pomaga swoim odbiorcom w zarządzaniu budżetem domowym. Aby wziąć udział w szkoleniu, wystarczy dołączyć do transmisji na żywo.
Informacje o szkoleniu można również uzyskać, dzwoniąc pod numer tel. 728 590 288.
Partnerstwo i partycypacja
Gdański Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych powstawał i prowadzony jest w szerokim partnerstwie instytucji i organizacji społecznych. Współrealizatorami VIII Gdańskiego Dnia bez Długów są: Urząd Miejski w Gdańsku, Gdańskie Centrum Świadczeń, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych – Elbląskie Centrum Mediacji, Gdańskie Nieruchomości, Gdański Urząd Pracy, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Narodowy Bank Polski, Okręgowa Izba Radców Prawnych, Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku, Komenda Miejska Policji w Gdańsku, Wojewódzki Urząd Pracy, Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.
Info.: partnerzy akcji; oprac. Patryk Rosiński, Referat Prasowy UMG