Akcja świąteczna

Projekt „Każdy może pomóc”, to przedsięwzięcie, dzięki któremu mieszkańcy Gdańska mają możliwość spełniać marzenia dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. Akcja na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń charytatywnych w mieście. Z roku na rok coraz więcej marzeń dziecięcych spełnia się dzięki ludziom dobrej woli. W okresie przedświątecznym jest wiele podobnych akcji w całym kraju, jednak akcja „Każdy Może Pomóc” jest wyjątkowa.

Na czym polega?

By się do niej włączyć, wystarczy kilka działań. Trzeba pobrać list przygotowany wcześniej przez pracownika socjalnego, na podstawie jego wiedzy o konkretnym dziecku. O taki list można poprosić pisząc na konkretny adres e-mail (jest podawany co roku, m.in. w informacji zapowiadającej akcję). Następnie w oparciu o dane zawarte w liście opisującym dziecko – przygotować malcowi upominek. List zawiera m.in. informację o imieniu, wieku, płci oraz o zainteresowaniach dziecka. Czytamy w nim, kim jest dziecko, co lubi, jakie ma zainteresowania. Na tej podstawie darczyńca sam decyduje o rzeczach, które zamierza zakupić dla dziecka, aby sprawić mu radość. Taka forma zachęcania do pomagania jest wyjątkowa i przez to wyróżnia się od wielu dobroczynnych akcji społecznych. Listy to jedynie inspiracja do działania, a nie sugestia zakupu konkretnego przedmiotu. Darczyńca ma radość z tego, że w kreatywny sposób tworzy upominek i nie musi sprostać konkretnym oczekiwaniom. Wartość prezentu jest określana zatem przez osobę pomagającą. Wyjątkowe jest w tej akcji to, że każdy list przygotowywany jest indywidualnie i opisuje każde dziecko z osobna. Pomoc pozyskana dla dzieci z rodzin wspieranych przez MOPR jest zatem spersonalizowana. Akcja jest anonimowa: dziecko nie poznaje nazwiska darczyńcy, a osoba przygotowująca paczkę – nazwiska dziecka. Listy i upominki opatrzone są wyłącznie kodem. Prezent najlepiej zapakować w karton, ozdobić świątecznym papierem i oznaczyć kodem z listu, a następnie dostarczyć w wyznaczone przez MOPR miejsce. Wszystkim dotychczasowym fundatorom z serca dziękujemy.

Z archiwum MOPR – o niektórych edycjach akcji

Rok 2023

W sobotę, 9 grudnia br. do domów tysiąca dzieci i osób starszych w Gdańsku zawitał św. Mikołaj. Obdarował podopiecznych gdańskiej pomocy społecznej świątecznymi prezentami. To wyjątkowe upominki. Ofiarowane przez otwartych, empatycznych i pełnych dobroci darczyń i darczyńców akcji „Każdy może pomóc”, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. W różnych działaniach organizacyjnych, logistycznych dotyczących akcji, MOPR wsparli: firma kurierska DPD Polska, Międzynarodowe Targi Gdańskie – AMBEREXPO, harcerze Okręgu Pomorskiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, firma Mosaic – cyrkowe atrakcje. Poradniki o pierwszej pomocy pt. „Bączek Ratownik” przekazał dla najmłodszych współautor, Karol Bączkowski.

W podziękowaniu dla Państwa – Darczyń, Darczyńców i Partnerów akcji „Każdy może pomóc” – teledysk od nas  (link przekierowuje na stronę YouTube).

Rok 2022

W sobotę, 10 grudnia św. Mikołaj miał mnóstwo pracy. Gwiazdkowymi upominkami obdarował aż 700 gdańskich dzieci. To prezenty od darczyńców akcji „Każdy może pomóc”, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Dystrybucja upominków do mieszkań dzieci trwała cały dzień. W różnych działaniach organizacyjnych dot. akcji Ośrodek wsparli: Polsat Plus Arena Gdańsk, firma kurierska DPD Polska, harcerze Okręgu Pomorskiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, firma Mosaic – cyrkowe atrakcje, Gdański Teatr Szekspirowski i Hampton by Hilton Gdańsk Old Town.

W podziękowaniu dla Darczyńców i Partnerów akcji – teledysk od nas! (link przekierowuje do piosenki na YouTube)

Rok 2021

W grudniu 2021 roku odbyła się X edycja projektu „Każdy może pomóc”, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. 600 dzieci objętych wsparciem pomocy społecznej, otrzymało wspaniałe prezenty gwiazdkowe od anonimowych darczyńców. Tym razem upominki zostały przewiezione do dzieci z zachowaniem reżimu sanitarnego i dzięki wsparciu firmy DPD oraz wolontariuszy. O świąteczny akcent zadbały elfy z firmy MOSAIC. Wszystkim fundatorom z serca dziękujemy za gest niesienia pomocy.

O finale akcji: „Każdy może pomóc” 2021 roku oraz „Wigilijnej paczce” można przeczytać na stronie gdańskiego MOPR. Tam także szczególny, świąteczny teledysk – dla wszystkich darczyńców!

Rok 2020

Rok 2018

Każdy Może Pomóc – prezentacja 2018