Przypominamy, by zgłaszać pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku lub Straży Miejskiej każdą śpiącą na ławce osobę czy też w innym do tego nie przeznaczonym miejscu. Pamiętajmy, że widok osoby osłabionej bądź nietrzeźwej to wystarczający sygnał do działania. Służby miejskie nie są w stanie być wszędzie. Dlatego zwracamy się do mieszkańców z apelem, nie ignorujmy osób bezdomnych – mówi Ewa Wołczak – zastępca Dyrektora MOPR ds. Rozwoju.
Noc spędzona w niesprzyjających warunkach atmosferycznych na ławce, na klatce schodowej, przy dodatkowym osłabieniu organizmu, może skończyć się tragicznie. Jeden telefon do Straży Miejskiej, Policji czy MOPR-u w Gdańsku wielokrotnie uratował czyjeś życie. Przypominamy, że podczas zimy działania służb miejskich oraz Policji mają charakter pomocowy, a nie represyjny – dodaje Ewa Wołczak.
Informacje o osobach bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych można przekazywać od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30 również do Działu Osób Bezdomnych MOPR w Gdańsku przy ul. Wolności 16 A, tel. 58 522 38 20 lub do STRAŻY MIEJSKIEJ tel. 986.
Jednocześnie przypominamy, że w Gdańsku pomocy udziela Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie współpracując z organizacjami pozarządowymi i służbami mundurowymi. Działają noclegownie, schroniska, ogrzewalnia i noclegownia niskoprogowa, do której mogą trafić osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu – do 1,5 promila. Powyżej tego wskaźnika osoba zabezpieczana jest w pogotowiu socjalnym dla osób nietrzeźwych – mówi Robert Klimczak – Kierownik Działu ds. Osób Bezdomnych w MOPR.
Po interwencji Policji lub Straży Miejskiej osoby bezdomne trafiają pod skrzydła profesjonalistów i otrzymują kompleksowe wsparcie. W przyjaznym i bezpiecznym miejscu czeka na nich miejsce do spania oraz gorący posiłek, a w razie potrzeby również specjalistyczna pomoc psychologa i pedagoga. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku podejmuje zintensyfikowane działania w celu zabezpieczenia osób i rodzin, które mogłyby zostać narażone na negatywne skutki niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Osoba bezdomna może liczyć na pomoc w zorganizowaniu schronienia i żywności, pomoc w zorganizowaniu odzieży adekwatnej do panujących warunków atmosferycznych, pomoc finansową, np. na zakup niezbędnych leków, poradnictwo specjalistyczne, m. in. prawne, psychologiczne i pedagogiczne i pomoc w zmianie sytuacji i wyjściu z bezdomności – dodaje Robert Klimczak.
Osoby bezdomne mogą skorzystać z kąpieli w Noclegowni TPBA , ul. Żaglowa 1 w Gdańsku.
Baza noclegowa dla osób bezdomnych Gdańsku:
- Noclegownia Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta ul. Żaglowa 1, Gdańsk
- Noclegownia Towarzystwa Wspierania Potrzebujących „Przystań” ul. Mostowa 1, Gdańsk
- Schronisko Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta ul. Równa 14, Gdańsk
- Schronisko Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta ul. Starowiślna 3, Gdańsk
- Stowarzyszenie Opiekuńczo – Resocjalizacyjne „Prometeusz” ul. Sucharskiego 1, Gdańsk
- Pomorskie Centrum Pomocy Bliźniemu – Schronisko ul. Kochanowskiego 7a, Gdańsk
- Diecezjalny Dom Samotnej Matki ul. Matemblewska 9, Gdańsk
- Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta „Dom brata Alberta” ul. Równa 14, Gdańsk
- Dom Wspólnotowy Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta ul. Przegalińska 135, Gdańsk
Zobacz również: