Autobus pomocowy znowu na ulicach Gdańska

W poniedziałek, 29 listopada br. „autobus SOS – pomoc” dla osób w kryzysie bezdomności, po kilkumiesięcznej przerwie, znowu rusza w trasę po Gdańsku. Załoga pojazdu będzie wspierała potrzebujących w najtrudniejszym, jesienno-zimowym i epidemicznym czasie.

To mobilne wsparcie jest uruchamiane w mieście w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo osób w kryzysie bezdomności, które z różnych przyczyn pozostają w miejscach niemieszkalnych.

Wsparcie podczas trzech przystanków

Załoga autobusu – m.in. pracownik socjalny, ratownik medyczny – udzielać będzie wsparcia codziennie, w czasie postojów pojazdu: ok. godz. 20.15 na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu; ok. godz. 21.15 na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu; ok. godz. 22.15 w zatoce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku.

Pomoc dla potrzebujących to m.in. wydawanie gorącej zupy w formie na wynos oraz ciepłej odzieży, np. czapek, rękawiczek, swetrów i szali. Na miejscu osoby w kryzysie bezdomności otrzymają również pełną informację o dostępnym wsparciu w mieście. W razie potrzeby mogą też skonsultować się z ratownikiem medycznym, dyżurującym w autobusie. Pomoc jest świadczona z zachowaniem reżimu sanitarnego w epidemii.  

– Ta forma mobilnego wsparcia działa w mieście od 2017 roku, w najtrudniejszych dla osób doświadczających bezdomności okresach: jesiennym i zimowym – mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. – Z powodu epidemii usługa „autobusu SOS – pomoc” była nawet przedłużana, obejmując także wiosnę. Zawsze się sprawdza. Stanowi dobre uzupełnienie oferty pomocowej miasta dla osób w kryzysie bezdomności, która obejmuje między innymi schronienie, wsparcie finansowe, żywnościowe, rzeczowe oraz specjalistyczne i aktywizujące życiowo.

Środki na działanie mobilnego wsparcia dla osób doświadczających bezdomności zabezpieczył gdański MOPR, koordynator zadania. Usługę realizuje w bieżącym roku Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Pojazdu użycza spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.   

Przekaż sygnał służbom lub zastosuj aplikację Arrels

W mieście codziennie prowadzone są działania pomocowe dla osób w kryzysie bezdomności. Gdańszczanki i gdańszczan prosimy o przekazywanie sygnałów o potrzebujących, przebywających w miejscach niemieszkalnych. Wspólnie można im pomóc. Informacje prosimy kierować do: Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. 8.00 do 17.00, pt. w godz. 7.30 do 14.30), także do Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986 lub Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).

O lokalizacji potrzebujących można też powiadomić streetworkerów Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. W tym celu trzeba zastosować bezpłatną aplikację Arrels. Dzięki temu streetworker dostanie wiadomość m.in. o miejscu przebywania i liczbie osób w kryzysie bezdomności. Szybciej do nich dotrze z ofertą wsparcia. 

Aplikacja do pobrania na telefony z systemem Android
Aplikacja do pobrania na telefony z systemem IOS

Załoga „autobusu SOS – pomoc” wspierała potrzebujących m.in. zimą i wiosną br./fot. pojazdu i plakatu informacyjnego: Sławomir Kunkel, TWP „Przystań”