Autobus SOS będzie pomagał bezdomnym aż do połowy marca!

Dzięki blisko 90 tys. złotych z budżetu miasta Ikarus SOS dla osób w kryzysie bezdomności będzie jeździł po Gdańsku aż do połowy marca. Codziennie z oferty autobusu korzysta do czterdziestu osób bezdomnych.

Specjalny pojazd został uruchomiony w grudniu. Jego załoga codziennie, w godzinach od 20 do 24, świadczy pomoc ludziom bez dachu nad głową. Na pokładzie jest ratownik medyczny, który w razie potrzeby może opatrzyć rany, wesprzeć higienicznie. Z kolei pracownik socjalny lub dyżurny streetworker informują o możliwości skorzystania ze schronienia. W autobusie wydawana jest gorąca zupa i ciepła odzież.

Wyremontowany Ikarus został przydzielony do zadania „mobilnej pomocy dla osób bezdomnych” przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Dzięki blisko 90 tys. złotych pozyskanych z budżetu miasta usługa będzie prowadzona do połowy marca, a więc w okresie zimowym, najtrudniejszym dla potrzebujących.

Przypomnijmy, że Ikarus codziennie o godzinie 20 wyrusza z ulicy Starowiślnej 3. Następnie zatrzymuje się w kilku miejscach, by tam wesprzeć bezdomnych:

– na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu,

– na parkingu między rynkiem, a komisariatem przy ulicy Białej we Wrzeszczu,

– w zatoczce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku,

– obok noclegowni przy ul. Mostowej 1 A.

Postoje trwają około 30 minut.

Koordynatorem całego przedsięwzięcia jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Na zlecenie Ośrodka usługę realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Inicjatorami projektu są gdańscy radni – głównym pomysłodawcą z ich ramienia jest Przemysław Ryś.

– Staramy się pomagać każdemu potrzebującemu człowiekowi, tworząc w mieście skuteczny i trwały system oparcia – podkreślał Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – W Gdańsku każdy ma się czuć bezpiecznie. Kiedy potrzebuje pomocy, nie może pozostać sam z problemem.

Fot. Grzegorz Mehring, www.gdansk.pl