Autobus SOS nadal pomaga potrzebującym w Gdańsku

Także w bieżącym roku działa „autobus SOS – pomoc” dla osób doświadczających bezdomności w Gdańsku. To w trosce o bezpieczeństwo oraz zdrowie potrzebujących osób, które z różnych przyczyn przebywają w miejscach niemieszkalnych w mieście.

Środki na działanie mobilnego wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności, zabezpieczył Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Na zlecenie MOPR zadanie realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. W czasie epidemii w pojeździe wydawana jest ciepła zupa w formie na wynos. Na miejscu osoby w kryzysie bezdomności otrzymują też informację, o wsparciu dostępnym w Gdańsku oraz mogą się skonsultować z dyżurującym ratownikiem medycznym. W razie potrzeby obsługa autobusu wydaje też ciepłą odzież, np. czapki, kurtki, rękawiczki czy swetry. Pomoc świadczona jest z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i sanitarnych, obowiązujących w stanie pandemii.

Trzy przystanki autobusu

Osoby w kryzysie bezdomności otrzymują wsparcie codziennie, podczas postojów pojazdu: ok. godz. 20.15 na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu; ok. godz. 21.15 na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu; ok. godz. 22.15 w zatoce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku. Z mobilnego wsparcia korzysta każdego dnia średnio 60 potrzebujących osób. Dodajmy, że pojazdu użycza spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.  

Możesz pomóc osobie doświadczającej bezdomności

Informacje o osobach w kryzysie bezdomności prosimy kierować do: Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. 8.00 do 17.00, pt. w godz. 7.30 do 14.30), także do Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986 lub Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych). Potrzebujący człowiek otrzyma kompleksową ofertę wsparcia.

 

Na zdjęciu autobus z podświetlonym napisem SOS, w czasie jednego z postojów w Gdańsku. Fot. Sławomir Kunkel z TWP „Przystań”