„Autobus SOS – pomoc” na ulicach do końca marca

Już ponad 15 tysięcy porcji zupy wydano od listopada ub. roku w „autobusie SOS – pomoc”, osobom bezdomnym w Gdańsku. Od tego czasu potrzebujący pasażerowie otrzymali też łącznie ponad 2 250 sztuk ciepłej odzieży na zmianę.

Od listopada pojazd, m.in. z ratownikiem medycznym, pracownikiem socjalnym i streetworkerem na pokładzie kursuje w mieście (codziennie, w godzinach późnowieczornych i nocnych). Średnio dziennie z takiego wsparcia korzystają w Gdańsku 62 osoby w kryzysie bezdomności. Ta mobilna pomoc będzie funkcjonowała do końca marca 2020 r. oraz w kolejnym, zimowym sezonie. Na pokładzie osoby potrzebujące mają zapewniony ciepły posiłek, zimową odzież, wsparcie higieniczne, medyczne, poradnicze i psychologiczne. Pojazd dowozi też osobę bezdomną do noclegowni przy ulicy Mostowej 1A.

– Autobus SOS – pomoc dla osób w kryzysie bezdomności działa w Gdańsku od 2017 roku, zawsze w najchłodniejszym okresie – mówi Piotr Kowalczuk, zast. prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. – Jest już w standardzie pomocowych usług miasta na rzecz osób potrzebujących i znakomicie się sprawdza.  

Przypomnijmy, że środki na działanie mobilnej pomocy zabezpieczył Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku (koordynator akcji w mieście). Na zlecenie Ośrodka zadanie w tym roku realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Pojazdu użycza spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.  

Postoje autobusu do końca marca:

– ok. godz. 20.15, pętla autobusowa przy stacji SKM na Przymorzu,
– ok. godz. 21.15, parking między rynkiem a komisariatem przy ulicy Białej we Wrzeszczu,
– ok. godz. 22.15, zatoka autobusowa przy kinie „Krewetka” w Gdańsku,
– ok. godz. 23.30, postój przy noclegowni, ul. Mostowa 1 A.

Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl