Autobus SOS wciąż pomaga bezdomnym

Ponad 22 tys. porcji zupy wydano osobom bezdomnym w „autobusie SOS”, od listopada ub. roku do końca kwietnia br. w Gdańsku. To mobilne wsparcie działa w mieście do odwołania.

W stanie epidemii, ze względu na obostrzenia sanitarne, w autobusie wydawana jest potrzebującym tylko ciepła zupa „na wynos”. Z tej pomocy korzysta codziennie ok. 60 osób w kryzysie bezdomności. Wsparcie realizowane jest w godzinach późnowieczornych, podczas postojów pojazdu: przy pętli autobusowej obok stacji SKM na Przymorzu; na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ulicy Białej we Wrzeszczu; w zatoczce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku.

Wcześniej, przed pandemią w pojeździe dostępna była też pomoc ratownika medycznego. Z kolei pracownicy socjalni lub streetworker przekazywali potrzebującym informacje o dostępnym wsparciu m.in. psychologicznym, aktywizującym i dotyczącym schronienia. Osoby bezdomne otrzymywały też ciepłą odzież na zmianę – w sezonie 2019/2020 wydano ponad 2,6 tys. sztuk, m.in. swetry, kurtki, spodnie, rękawice i szale.

– Mobilne wsparcie działa w Gdańsku od 2017 roku, zawsze w okresie najtrudniejszym dla osób w kryzysie bezdomności – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. – Sprawdza się, stanowiąc dobre uzupełnienie innych form pomocowych miasta na rzecz tej grupy społecznej.

Dodajmy, że aż do kwietnia br. na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku usługę „mobilnego wsparcia” świadczyło Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Obecnie zadanie realizuje Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta w ramach projektu „Akademia streetworkingu”, we współpracy z TWP „Przystań” i Miastem Gdańsk. Pojazdu użycza spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.  

Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl