Autobus SOS wesprze potrzebujących także w kwietniu

Tylko w styczniu i lutym br. roku załoga „autobusu SOS – pomoc” w Gdańsku wydała osobom doświadczającym bezdomności łącznie 9 179 porcji ciepłej zupy. Codziennie z mobilnego wsparcia korzysta w mieście średnio 58 potrzebujących. Autobus będzie kursował do końca kwietnia br.

W związku z obostrzeniami epidemicznymi i w trosce o potrzebujących, ciepła zupa wydawana jest w pojeździe wyłącznie w formie na wynos. W dwóch pierwszych miesiącach tego roku załoga autobusu przekazała też potrzebującym 692 sztuki odzieży, m.in. swetry, rękawice, szale, czapki i kurtki. Osoby w kryzysie bezdomności otrzymują także informację o możliwym wsparciu w mieście, w razie potrzeby konsultują się z dyżurującym ratownikiem medycznym. Pomoc udzielana jest podczas postojów pojazdu: ok. godz. 20.15 na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu; ok. godz. 21.15 na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu; ok. godz. 22.15 w zatoce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku. Środki na działanie mobilnego wsparcia w Gdańsku zabezpieczył Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Na zlecenie MOPR zadanie realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Pojazdu użycza spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

– W trudnym, epidemicznym czasie mobilne wsparcie w istotny sposób uzupełnia pomocową ofertę miasta dla osób będących w kryzysie bezdomności – mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka gdańskiego MOPR. – Obejmuje ona między innymi udzielenie schronienia, wsparcia finansowego, żywnościowego, rzeczowego i specjalistycznego.

Służby proszą mieszkańców o sygnały o osobach bezdomnych

Każdy może uratować życie i zdrowie osobie doświadczającej bezdomności. Widząc potrzebującego człowieka wystarczy powiadomić: pracowników Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. 8.00 do 17.00, pt. w godz. 7.30 do 14.30), także Straż Miejską w Gdańsku tel.: 986 lub Policję tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych). Osoba w kryzysie bezdomności otrzyma pełną ofertę wsparcia. Można także poinformować streetworkerów Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta o lokalizacji osoby potrzebującej, korzystając z darmowej aplikacji Arrels. Wystarczy ją pobrać np. „ze sklepu” w smartfonie i zastosować. Streetworker odbierze sygnał, dzięki niemu szybciej dotrze do potrzebującego.

Na zdjęciu autobus z podświetlonym napisem SOS, w czasie jednego z postojów w Gdańsku/fot. Sławomir Kunkel z Towarzystwa Wspierania Potrzebujących „Przystań”