Praca „autobusu SOS – pomoc” w Gdańsku w sezonie 2020/2021 zakończyła się. Od początku października ub. roku do 21 maja br. z tego mobilnego wsparcia korzystało w Gdańsku, codziennie średnio 60 osób w kryzysie bezdomności. Załoga pojazdu wydała w tym czasie potrzebującym 34 937 porcji zupy i 1 953 sztuki ciepłej odzieży.
W trosce o osoby doświadczające bezdomności mobilne wsparcie w mieście funkcjonowało w najtrudniejszym czasie, a więc jesienno-zimowo-wiosennym. Ze względu na epidemię ciepła zupa wydawana była w pojeździe wyłącznie w formie na wynos. Potrzebujący otrzymywali też ciepłą odzież na zmianę m.in. swetry, czapki, kurtki i szale. W razie potrzeby konsultacją służył również ratownik medyczny. Podczas codziennych, wieczornych postojów załoga autobusu przekazywała osobom w kryzysie także informację o możliwym wsparciu w mieście. Obejmuje ono m.in. schronienie, wsparcie finansowe, żywnościowe, rzeczowe oraz specjalistyczne.
– Za nami czwarty już sezon akcji, który pokazał jak ważna i potrzebna to inicjatywa – mówi Sławomir Kunkel, koordynator działania „autobusu SOS – pomoc” z Towarzystwa Wspierania Potrzebujących „Przystań”. – Wydaliśmy prawie 35 tysięcy posiłków oraz niemal 2 tysiące sztuk odzieży. Akcja nie dałaby sukcesu, gdyby nie dzielna załoga, która każdego wieczora wyruszała w trasę autobusem użyczonym przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Czasem w rozdawaniu posiłków pomagali sami kierowcy autobusu, za co również im dziękujemy. Nieodzownym było wsparcie mieszkańców, którzy dostarczali na potrzeby akcji odzież dla osób potrzebujących. Nie można zapomnieć o paczkach świątecznych, które otrzymały osoby w kryzysie bezdomności w okresie Bożego Narodzenia oraz w wielkanocnym, a wszystko to za sprawą Duszpasterstwa Akademickiego „Górka”. Z całego serca dziękuję naszej dzielniej załodze, kierowcom, GAiT, Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie oraz władzom Gdańska. Szczególne podziękowania dla Przemysława Rysia, z którego inicjatywy autobus po raz pierwszy wyjechał w trasę w 2017 roku.
Mobilne wsparcie ruszy ponownie jesienią br.
Przypomnijmy, że środki na działanie mobilnego wsparcia w Gdańsku zabezpieczył Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Na zlecenie MOPR zadanie realizowało TWP „Przystań”. Pojazdu użyczyła spółka GAiT. Jesienią pojazd ponownie ruszy w trasę, by nieść wsparcie potrzebującym. Ośrodek zabezpieczył przeszło 281 tysięcy złotych na działanie „autobusu SOS – pomoc” w bieżącym roku.
Możesz pomóc osobie w kryzysie bezdomności
MOPR i służby miejskie cały rok prowadzą działania pomocowe na rzecz osób doświadczających bezdomności. Widząc potrzebującego człowieka wystarczy powiadomić: pracowników Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (w godz. pracy Ośrodka), także Straż Miejską w Gdańsku tel.: 986 lub Policję tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych). Można także poinformować streetworkerów Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta o lokalizacji osoby potrzebującej, korzystając z darmowej aplikacji Arrels – do pobrania w smartfonie. Streetworker odbierze sygnał i dotrze do potrzebującego.
„Autobus SOS – pomoc” jeździł w Gdańsku codziennie w godzinach wieczornych/fot. Sławomir Kunkel