Benefis Dojrzałości – Gdańsk 2018

Z udziałem 900 seniorów z całego Gdańska w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance odbył się koncert galowy „Benefis Dojrzałości”, zorganizowany przez Fundacje Promedicine oraz Miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego i Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.  Spektakl był podsumowaniem przygody Seniorów z poezją i muzyką. Wydarzenie miało charakter międzypokoleniowego spotkania osobowości, wrażliwości i talentów, spotkaniem osób i instytucji. SPOTKANIEM LUDZI – po prostu …

 „Benefis Dojrzałości” to niezwykłe wydarzenie artystyczne, które po raz drugi odbyło się w Gdańsku.

Bohaterami projektu są poeci seniorzy. Podczas II Gdańskiego Konkursu Poetyckiego, zrealizowanego na potrzeby tego projektu, zostało wybranych 8 utworów poetyckich napisanych przez gdańskich seniorów. Wiersze oceniło profesjonalne jury, w skład którego weszli przedstawiciele środowisk artystycznych, instytucji społecznych i miejskich działających na rzecz seniorów.

Do wybranych w konkursie poetyckim utworów muzykę napisało ośmiu kompozytorów.

Siedmiu z nich to studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku – Partnera tego wydarzenia. Ósmy utwór to kompozycja wyłoniona w ogłoszonym przez gdańską Akademię Muzyczną Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim. Utwory te wykonane zostały na uroczystym koncercie pt. „Benefis Dojrzałości”, który odbył się 5 listopada 2018 roku na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

To wyjątkowy koncert w wykonaniu trójmiejskich artystów, którzy stworzyli na tę okazję Zespół w skład którego weszli:  Akademicki Zespół Instrumentów Dętych Blaszanych pod dyr. Tadeusza Kassaka

Kwartet Cappelli Gedanensis. Każdy z utworów zaśpiewał inny wokalista. W tym roku projekt poszerzony został o zaangażowanie studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, którzy w ramach zajęć i zaliczeń, pod opieką Dr Roberta Turło – wykładowcy ASP, przygotowali oprawę wizualną wydarzenia.

Założeniem projektu jest oprócz jakości gotowego dzieła,  pewien rodzaj przełamania barier osądu o możliwościach,  potencjale i zdolnościach czy wizerunku tej grupy wiekowej w powszechnej świadomości, poprzez udział w ważnym wydarzeniu kulturalnym.

Cały projekt zakłada nieodpłatne zaangażowanie artystów i realizatorów w przedsięwzięcie wspólnego tworzenia ważnego wydarzenia kulturalnego.  Ma charakter społecznego włączenia się środowisk artystycznych w działania na rzecz instytucji senioralnych (gdańskie kluby seniora, Uniwersytety III wieku, stowarzyszenia i grupy senioralne itp.)

 

Autorzy i wykonawcy:  

Autorzy wierszy: Seniorzy-Poeci: Barbara Belecka, Jadwiga Tomaszewska, Małgorzata Chaładus, Bogusława Karpińska-Beratz, Danuta Kobylarz, Jadwiga Hoppe, Alicja Kubica, Grzegorz Sowa.

Muzykę skomponowali: Paweł Wysocki, Beniamin Baczewski, Maksym Kalinowski, Michał Kostka, Paulina Porszke, Krzysztof Falkowski, Joanna Złotkowska, Sławomir Hawryszczuk

Zagrali: Akademicka Orkiestra Instrumentów Dętych Blaszanych Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod dyrekcją Maestro Tadeusza Kassaka

Kwartet Cappelli Gedanensis, w składzie: Katarzyna Kowacz, Alicja Lach-Owsiany, Małgorzata Gryka, Piotr Swat.

Soliści: Patrycja Mizerska, Monika Kijek, Sylwia Zakrzewska, Dominika Kościelniak, Julia Pietrucha, Przemysław Radziszewski, Jakub Kornacki.

Animację wykreowali: Studenci Akademii Sztuk Pięknych z Pracowni Animacji i Działań wizualizacyjnych w Gdańsku pod opieką dr. Roberta Turły i Mateusza Kozłowskiego.

………………………………………………..
Więcej Informacji na:
www.benefisdojrzalosci.pl