Usługi opiekuńcze bezpłatne dla osób powyżej 95 roku życia, większa grupa osób, które będą mogły z nich korzystać – to m.in. zmiany, które wprowadza projekt uchwały w sprawie usług opiekuńczych w Gdańsku. We wrześniu projekt przygotowany przez Komisję Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia Rady Miasta Gdańska, przedstawicieli Stowarzyszenia Lepszy Gdańsk i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie trafi na sesję Rady Miasta Gdańska.
Projekt uchwały w sprawie usług opiekuńczych to wynik pracy Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia Rady Miasta Gdańska, przedstawicieli Stowarzyszenia Lepszy Gdańsk oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Dzięki niej osoby, które ukończyły 95 rok życia, a jest ich w Gdańsku 700, będą z usług opiekuńczych korzystać bezpłatnie. Projekt uchwały zmienia też sposób naliczania odpłatności za te usługi.
Bezpłatnie albo mniej za usługi opiekuńcze
– Nie wyobrażam sobie, aby któryś z radnych nie zagłosował za uchwałą – mówi Jolanta Banach, przedstawicielka Lepszego Gdańska. – Ta uchwała zabezpiecza sprawy podstawowe, egzystencjalne osób starszych i niepełnosprawnych. Dziś osoby, które mają dochód na poziomie egzystencji, muszą płacić za usługi opiekuńcze i to jest nie do pomyślenia. Jeśli przejdzie nasz projekt uchwały, od stycznia 2019 roku ta sytuacja się zmieni. To pierwszy krok, następnym będą starania aby do zawodu przychodziły większe rzesze opiekunów.
– Uchwała wychodzi naprzeciw realiom, zmieniające się warunki finansowe wymagają, aby aktualizować dokumenty przyjęte kilkanaście lat temu – dodała Małgorzata Niemkiewicz, dyrektor gdańskiego MOPRu. – Ta uchwała otworzy możliwość bezpłatnego korzystania z usług opiekuńczych bez względu na kryteria finansowe wszystkim gdańszczanom, którzy ukończyli 95 rok życia.
I tak dziś z opłat za usługi opiekuńcze zwolnione są osoby o najniższym dochodzie, ok. 600 zł netto. W projekcie takie prawo miałyby też osoby o dochodzie ok. tysiąca złotych. Kolejne propozycje zmian dotyczą stawek dopłacania do usług opiekuńczych. W zależności od dochodu zainteresowani dopłacają 20, 30 i więcej proc. do usługi, projekt uchwały podwyższa pułap dochodów od których nalicza się dopłaty. Osoby, które wcześniej dopłacały 30 proc. teraz dopłacą 20 proc. itp.
Podwyżki dla pracowników wykonujących usługi opiekuńcze
– To sprawi, że zwiększy się grupa osób, które będą mogły korzystać z bezpłatnych usług opiekuńczych lub będą do nich mniej dopłacały – dodaje Beata Dunajewska. – Ta uchwała może zmienić życie wielu niezamożnych ludzi, starszych, niepełnosprawnych i o to w niej chodzi. Jest prospołeczna, ponad podziałami politycznymi, zaspokaja pewna lukę, której do tej pory nie udało nam się zapełnić.
Bezpłatne lub tańsze usługi opiekuńcze to pierwszy krok, następny to zapewnienie pracowników, które te usługi mieliby wykonywać.
– Mamy kryzysową sytuację, jeśli chodzi o pracowników – dodaje Beata Dunajewska. – Zastanawialiśmy się, jak przyciągnąć osoby które mogłyby te usługi świadczyć, bo potrzebujemy solidnych, empatycznych i życzliwych pracowników. I MOPR zaplanował systematyczne podwyżki dla osób, które będą świadczyć te usługi, jest to jakby w pakiecie z ustawą.
Autor: Alicja Katarzyńska, www.gdansk.pl