Chcę być lepsza/y dla bliskich – wsparcie jest dostępne

Mieszkanki, mieszkańcy Gdańska wykazujący zachowania przemocowe wobec bliskich, uzyskają informację o terapii oraz specjalistyczną pomoc, pod całodobowym numerem tel.: 58 511 01 21. Oferowane wsparcie jest bezpłatne.

Wystarczy zadzwonić pod wskazany numer telefonu Ośrodka Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy pl. Ks. Gustkowicza 13 w Nowym Porcie tudzież napisać na adres e-mail: mopr-wsparcie@gdansk.gda.pl, aby otrzymać konkretną pomoc przede wszystkim psychologiczną.

Zawalcz o siebie i rodzinę

Po konsultacji specjalistka, specjalista OIK skieruje osobę z problemem agresji wobec bliskich do udziału w odpowiednim pomocowym, profilaktycznym programie. Potrzebujący mogą wziąć udział np. w psychologiczno-terapeutycznym, podczas którego prowadzący postara się zmotywować osoby z problemem przemocy do pracy nad zmianą postaw. Podpowie też m.in. jak radzić sobie z niepożądanymi emocjami, by nie doszło do sytuacji skrajnych. W ramach tego programu odbywają się indywidualne oraz grupowe sesje z psychologiem. Mieszkanki i mieszkańcy mogą również wziąć udział w poradnictwie dotyczącym kontroli zachowań. To wsparcie w formie konsultacji indywidualnych. Specjalista poradzi m.in. jak łagodzić napięcia i rozmawiać z bliskimi tak, by ich nie ranić. Podpowie, jak poprawić, odbudować relacje w rodzinie. Osoby wykazujące zachowania przemocowe mogą też uczestniczyć w programie o charakterze korekcyjno-edukacyjnym. Co istotne, działania terapeutyczne, pomocowe – m.in. ich zakres i czas trwania – są tak prowadzone, by były jak najbardziej skuteczne i przyniosły zamierzony efekt dla beneficjentów.

Bezpłatne wsparcie, terapia adresowane są też do uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy, którzy mają problem z zachowaniami agresywnymi. Dzwoniąc pod numer tel.: +48 508 293 279 (czynny od poniedziałku do soboty, w godz. 8.00 – 20.00) otrzymają oni pomoc w języku ukraińskim oraz wskazanie, gdzie i z jakiej oferty warto skorzystać.

Bądź po dobrej stronie

Przypomnijmy, że proponowane, nieodpłatne wsparcie jest uruchomione w ramach długofalowej kampanii MOPR pt. „Bądź po dobrej stronie. Chcę być lepsza/y dla bliskich”, przeciwdziałającej przemocy domowej. Ma ona charakter pomocowy, informacyjny i profilaktyczny oraz wpisuje się w kampanię społeczną „Gdańsk Miastem Równości”. Szczegółowe wiadomości o prowadzonych działaniach, programach na rzecz mieszkanek, mieszkańców doświadczających społ. problemu oraz o terapii dla osób wykazujących agresję, dostępne są również na stronie „Dom bez przemocy”, gdańskiego MOPR.  

Symboliczna fot. „stop przemocy”/źródło: Pixabay (Tumisu)
Plakat „Bądź po dobrej stronie…”/źródło: UMG