Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku apeluje do mieszkańców o wsparcie osób bezdomnych. Przydadzą się swetry, polary, kurtki, czapki, rękawice, getry i ciepłe spodnie. Najbardziej potrzebna jest odzież męska. Nieużywany już ubiór, który zalega w szafach niektórych gdańszczan, będzie na wagę złota dla tych, którzy nie mają dachu nad głową.
Odzież na zimę potrzebna jest nie tylko dla mieszkańców gdańskich noclegowni i schronisk, ale także dla bezdomnych, którzy od grudnia korzystają ze wsparcia autobusu SOS. Przypomnijmy, załoga gdańskiego Ikarusa codziennie, w godzinach od 20 do 24, świadczy pomoc ludziom bez dachu nad głową. Na pokładzie jest ratownik medyczny, który udziela doraźnej pomocy lekarskiej, opatruje rany, wspiera higienicznie. Z kolei pracownik socjalny lub dyżurny streetworker informują o możliwości skorzystania ze schronienia. W autobusie wydawana jest gorąca zupa i ciepła odzież. Codziennie z usług autobusu korzysta nawet do 70 potrzebujących, głównie bezdomnych mężczyzn. Szczególnie potrzebują ciepłych kurtek, szali, swetrów, spodni i getrów. Przydadzą się również czapki, rękawice i wełniane skarpety.
– Jeśli ktoś dysponuje zbędnymi ubraniami na zimę, proszę ich nie wyrzucać. Przydadzą się osobom bezdomnym. Dla nich to konkretne, bardzo duże wsparcie. Bądźmy otwarci na potrzeby innych ludzi, szczególnie w tym trudnym, zimowym czasie. Dzielmy się z potrzebującymi – apeluje Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Nie oceniajmy, najpierw ratujmy życie i zdrowie, to pierwsze kroki do programów wyjścia z bezdomności oraz szansa na rozpoczęcie dialogowania.
Koordynatorem działań projektu „mobilnego wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności” jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Na zlecenie Ośrodka usługę realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Inicjatorami projektu uruchomienia Ikarusa SOS są gdańscy radni – głównym pomysłodawcą z ich ramienia Przemysław Ryś.
Zostaw odzież!
Ciepłe ubrania prosimy przynosić do schronisk i noclegowni dla osób bezdomnych przy ulicach: Żaglowej 1, Równej 14 i Mostowej 1 A lub innych, działających na terenie miasta (wykaz placówek na stronie www.mopr.gda.pl). Można także dostarczyć je do autobusu, który codziennie w godz. od 20 do 24 ma półgodzinne postoje: na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu, na parkingu między rynkiem, a komisariatem przy ulicy Białej we Wrzeszczu, w zatoczce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku, obok noclegowni przy ul. Mostowej 1 A.
Fot. Grzegorz Mehring, www.gdansk.pl