Długi konsumenckie – przewodnim tematem tegorocznego Gdańskiego Dnia bez Długów

Osoby borykające się z problemami finansowymi, mające długi, pożyczki i kredyty czy widmo komornika u drzwi mogą otrzymać bezpłatną pomoc podczas IV Gdańskiego Dnia bez Długów, organizowanego  w mieście w najbliższą sobotę 17 listopada. Porady będą udzielane m.in. w tramwaju na trasie Strzyża PKM – Siedlce w godzinach od 9 do 13.

Pod hasłem „Weź bilet i skasuj długi” w tramwaju będzie prowadzona szeroka akcja poradniczo – edukacyjno – pomocowa. Wsiadający pasażerowie będą mogli skonsultować się m.in. z prawnikami, doradcami oraz ze specjalistami Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych czy Pomorskiej Izby Adwokackiej.

– Gdańsk jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które na szeroką skalę postanowiło wesprzeć mieszkańców w walce z zadłużeniem – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Bezpieczeństwo mieszkańców, także to ekonomiczne, jest dla nas niezwykle ważne. Każda rodzina, która wpadnie w finansowe tarapaty musi mieć poczucie, że z problemem nie jest sama. Może liczyć na fachową, kompleksową pomoc między innymi instytucji miejskich i organizacji pozarządowych.

Jak wyjść z pętli kredytowej ? jak rozłożyć spłatę na raty?

Tematem przewodnim tegorocznego Gdańskiego Dnia bez Długów są najczęściej spotykane długi konsumenckie, których spłata – choć wydaje się najprostsza – często prowadzi do poważnych, życiowych dramatów. Specjaliści podpowiedzą m.in. jak wyjść z pętli kredytowej, rozłożyć spłatę na raty czy też ogłosić upadłość konsumencką. Prawnik z MOPR wskaże, gdzie i na jakie wsparcie może liczyć rodzina, która nie radzi sobie z wydatkami, ma długi wynikające np. z utraty pracy czy zaciągniętych, chorobowych zobowiązań. Podpowie, jak prawidłowo zaplanować domowy budżet.

W sobotę w godzinach od 9 do 13 w Gdańskim Centrum Świadczeń przy ul. Powstańców Warszawskich 25 działać też będzie punkt konsultacyjno – doradczy m.in. dla osób zainteresowanych możliwością uzyskania świadczeń dla dzieci, dofinansowań do opłat za lokal i energię.  

Organizacja IV Gdańskiego Dnia bez Długów wynika z realizowanego w mieście Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Do skorzystania z pomocy specjalistów zachęcają mieszkańców: główny koordynator akcji,  Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych oraz partnerzy: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych, Gdańskie Centrum Świadczeń, Pomorska Izba Adwokacka, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Elbląskie Centrum Mediacji, Towarzystwo Pomocy im św. Brata Alberta, Wojewódzki Urząd Pracy, UKE i Kancelaria Radców Prawnych Kasprzyk – Waliszewski.  

Jak nie popaść w długi  – spotkanie w piątek w Oliwie

W ramach edukacji prawnej prowadzonej przez gdański MOPR na rzecz seniorów i młodzieży,  w piątek 16 listopada o godz. 13 zapraszamy mieszkańców Oliwy na spotkanie  „Jak nie popaść w długi”. Odbędzie się ono w siedzibie Rady Dzielnicy przy ul. Opata Rybińskiego 10. Prawnik współpracujący z Ośrodkiem m.in. omówi z uczestnikami najczęstsze przypadki finansowych tarapatów. Doradzi możliwe sposoby wyjścia z opresji. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych