Dorastanie, ciężka sprawa!

Rusza jesienna edycja projektu „Szkoła dla rodziców nastolatków”, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Masz wątpliwości, czy dobrze radzisz sobie z emocjami swojego nastoletniego dziecka? Prawie nie rozmawiacie, masz wrażenie, że tracicie dawną więź? Koniecznie weź udział w tematycznych warsztatach ze specjalistami, którzy doradzą, jak wspólnie przejść przez trudny etap dorastania.

Rusza nabór do „Szkoły dla rodziców nastolatków”. Do udziału zapraszamy gdańszczan, którzy nie radzą sobie z okresem buntu swojej latorośli. Z różnych przyczyn nie potrafią sprostać potrzebom dorastającego dziecka, co rodzi wątpliwości i pytania o mądre i odpowiedzialne rodzicielstwo. W ramach warsztatów m.in. psycholog oraz asystent rodziny podpowiedzą najlepsze rozwiązania w kontaktach z młodym człowiekiem. W trakcie warsztatów, które odbywać się będą we wtorki w godz. od 16 do 18.30, w Centrum Pracy Socjalnej nr 9 MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, specjaliści odpowiedzą na rodzicielskie pytania, wskażą możliwości poprawienia sytuacji. Podpowiedzą, jak podejmować rodzicielskie wyzwanie i zachować więź z nastolatkiem. „Szkoła…” potrwa do połowy grudnia. Zajęcia mają charakter grupowo – warsztatowy i są bezpłatne. Może w nich wziąć udział rodzic bez względu na status ekonomiczny, społeczny itd.

– Zachęcam rodziców do skorzystania z tej formy wsparcia. Zawsze warto, jeśli tylko mamy jakieś wątpliwości dotyczące postępowania wobec dziecka, trudności opiekuńcze, które nas przerastają, sięgać po specjalistyczną pomoc. Okres dojrzewania zawsze jest w rodzinie trudny, nastolatek buntuje się, pokazuje swoją niezależność. Dobrze posłuchać podpowiedzi ekspertów, ale i innych rodziców, jak sobie radzić z opiekuńczymi rozterkami – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Bycie blisko to klucz do budowania właściwych relacji. Zaniedbanych wspólnych chwil nikt wam nie zwróci. Nigdy nie jest za późno by zacząć od nowa szukać kontaktu z własnym dzieckiem. Wszystko to zaowocuje w przyszłości w jego życiu i budowaniu relacji z innymi. Odwagi, nie ma ważniejszego projektu, czy zadania w życiu – dodaje Kowalczuk.

W poprzednich edycjach projektu „przeszkoliło się” już kilkudziesięciu gdańskich rodziców, m.in. mających trudności w kontakcie z nastoletnimi podopiecznymi. Niedawno rozpoczęła się także „Szkoła dla rodziców maluchów”, skierowana do gdańszczan mających kłopoty wychowawcze z dwu, trzyletnimi dziećmi.

Uwaga, zapisy!

Osoby zainteresowane udziałem we wrześniowych warsztatach „Szkoły dla rodziców nastolatków”, prosimy o kontakt pod numerem tel.: 797 909 109 lub osobisty: CPS 9 MOPR, ul. Piekarnicza 16 w Gdańsku. Liczba miejsc warsztatowych jest ograniczona, a kwalifikacja do udziału w szkoleniu odbywa się po wcześniejszej konsultacji.