Fascynujące mamy na molo i w kalendarzu

Ponad 20 przyszłych lub obecnych matek z Gdańska weźmie udział w plenerowej, bezpłatnej sesji zdjęciowej, która wpisuje się w obchody Światowego Dnia Świadomości FASD (tj. Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych). Wydarzenie odbędzie się już w niedzielę 8 września (dzień przed świętem kalendarzowym), w godz. od 10.00 do 14.00 podczas edukacyjnej imprezy przy molo w Brzeźnie. 

Przedsięwzięcie, w ramach projektu pt. „Fascynująca sesja mam”, połączone będzie z otwartą akcją informacyjną oraz edukacyjną na temat szkodliwości spożywania alkoholu w okresie ciąży dla kobiety oraz jej dziecka. Skutki dla malucha mogą być bowiem fatalne. Organizatorzy opowiedzą uczestniczkom, jak trudna jest rehabilitacja malucha cierpiącego na FAS (tj. Płodowy Zespół Alkoholowy) i jak szerokie jest spektrum zaburzeń. Podpowiedzą także, gdzie znaleźć m.in. medyczną oraz psychologiczną pomoc. W programie wydarzenia przewidziano też gry i zabawy dla najmłodszych oraz warsztaty z jogi dla matek. Podczas imprezy w punkcie gdańskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie będzie można się dowiedzieć m.in. jak zostać rodzicem zastępczym, gdzie otrzymać bezpłatne wsparcie prawne, psychologiczne czy kompleksową pomoc w życiowych kryzysach. Z kolei przedstawiciele spółki Copernicus PL w Gdańsku m.in. edukować będą młode mamy w zakresie poradnictwa laktacyjnego oraz resuscytacji krążeniowo–oddechowej dzieci i dorosłych.

– Zachęcam nie tylko matki, ale i ojców do udziału w obchodach Światowego Dnia Świadomości FASD przy molo w Brzeźnie – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. – Edukacja całej rodziny w zakresie problemu ma tutaj ogromne znaczenie.     

Dodajmy też, że wykonane w czasie niedzielnej sesji zdjęcia przyszłych i obecnych matek wypełnią kalendarz na rok 2020, przygotowany przez Fundację na Rzecz Dziecka i Rodziny FASCYNACJE.  

Organizatorem niedzielnego wydarzenia jest Fundacja FASCYNACJE. Partnerem w projekcie jest MOPR w Gdańsku.

Wszystkie osoby zainteresowane problematyką rodzinną, FASD oraz chcące się zintegrować serdecznie zapraszamy do udziału w niedzielnym wydarzeniu przy molo w Brzeźnie!