Gdański MOPR przygotował paczki dla seniorów, osób samotnych i niepełnosprawnych

Około 200 paczek świątecznych przygotował Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku dla podopiecznych – osób starszych, głównie samotnych, schorowanych i niepełnosprawnych. Paczki zostaną wręczone podczas spotkań opłatkowych lub bezpośrednio w domu podopiecznego.

Gdański MOPR organizuje od kilku lat w niektórych dzielnicach świąteczne, kameralne spotkania dla osób w sędziwym wieku i niepełnosprawnych. Na stole pojawiają się m.in. barszcz z uszkami, pierogi z kapustą, piernik i inne świąteczne smakołyki. Podopieczni otrzymują też paczki. W tym roku będą m.in. z czekoladą, ptasim mleczkiem, ciastkami. Każda „słodka torba” ma wartość ok. 75 złotych. Pieniądze na ich przygotowanie Ośrodek pozyskał z budżetu miasta. 

Spotkanie opłatkowe w Centrum Pracy Socjalnej (CPS) nr 7 MOPR przy ulicy Marynarki Polskiej 134 A odbędzie się 14 grudnia o godzinie 12.00.  W spotkaniu weźmie udział piętnaścioro potrzebujących osób. Będą życzenia, świąteczny poczęstunek i słodkie podarunki.

Z kolei 18 grudnia o godzinie 16.00 w Szkole Podstawowej nr 21 przy ul. Na Stoku 43 na Wigilię pracownicy CPS nr 8 zaprosili swoich samotnych, starszych podopiecznych. Dwadzieścioro osób celebrować będzie uroczystą kolację, której towarzyszyć ma występ artystyczny uczniów.

W świątecznym spotkaniu 19 grudnia udział wezmą również seniorzy i osoby niepełnosprawne m.in. z dzielnicy Orunia i Św. Wojciech – dwadzieścioro osób zaprosili na Wigilię pracownicy CPS 3 przy ulicy Dyrekcyjnej 5. Podczas kolacji, która rozpocznie się o godzinie 14, uczestnicy otrzymają paczki ze słodyczami.  

– Świąteczne spotkania w dzielnicach służą przede wszystkim aktywizacji i integracji społeczności – mówił Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – To szczególny czas, powinien nieść radość, szczęście dzielone we wspólnocie z innymi. I tej życzliwości serca życzę wszystkim gdańszczankom i gdańszczanom, każdego dnia.

Miejsce przy stole dla każdego, potrzebującego człowieka

Spotkania opłatkowe, jak co roku organizują także prowadzący placówki wsparcia, m.in. dzienne domy pomocy czy schroniska dla osób bezdomnych. I tak Wigilia, w której jest też miejsce przy stole dla niespodziewanego gościa, odbędzie się 19 grudnia o godzinie 12.00 w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Hożej 4 na Stogach. Natomiast już 11 grudnia o godzinie 11 świętować będą mieszkańcy i ich goście DPS przy ulicy Starogardzkiej 20.

Mieszkańcy schronisk dla osób w kryzysie bezdomności oraz korzystający ze wsparcia w gdańskich noclegowniach, podzielą się tam opłatkiem głównie 24 grudnia. Nie zabraknie tradycyjnych potraw i kolęd oraz… miejsca dla każdego, potrzebującego człowieka.