W Gdańsku sprzęt do rehabilitacji można wypożyczyć

Mieszkanki i mieszkańcy Gdańska mogą korzystać z oferty wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, przy al. Gen. Józefa Hallera 115. Wystarczy pisemne wskazanie lekarza lub fizjoterapeuty, o konieczności używania konkretnego urządzenia.

Na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, wypożyczalnię prowadzi Stowarzyszenie „Wspólnota Serc”. Punkt jest czynny: w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz.: 7.30 – 15.30 oraz w środy w godz.: 10.00 – 18.00. Co istotne, wypożyczająca/y wpłaca tylko kaucję za urządzenie. Jej wysokość zależy od wartości pobranego sprzętu. Kaucja jest zwracana klientom, gdy oddają urządzenia. To dobra forma pomocy zwłaszcza dla potrzebujących osób, których nie stać na zakup sprzętu. Jednorazowo urządzenie można wypożyczyć na okres do sześciu miesięcy, jednak w sytuacjach tego wymagających, uzasadnionych, czas użytkowania może być wydłużony. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem tel.: 58 301 30 16 (czynny w godz. pracy punktu).

Szeroka oferta wypożyczalni

Wsparcie sprzętowe przydaje się m.in. osobom, które uległy wypadkowi lub ich stan zdrowia nagle się pogorszył. Urządzenia do rehabilitacji są też potrzebne mieszkankom i mieszkańcom z niepełnosprawnościami, którzy chcą zwiększyć swoją aktywność społeczną oraz zawodową. Do dyspozycji osób potrzebujących są m.in. wózki inwalidzkie zwykłe i aktywne, zestawy pionizujące, balkoniki, kule inwalidzkie łokciowe i pachowe oraz ortezy. Można też wypożyczyć np. łóżko rehabilitacyjne elektryczne, gorsety, podnośniki kąpielowe czy koncentratory tlenowe przenośne i stacjonarne. Są również rowery i aparaty do masażu. W 2023 roku z oferty punktu skorzystało ok. 350 osób. Wypożyczyły one sprzęt na podstawie pisemnego wskazania od lekarza lub fizjoterapeuty, o konieczności zastosowania.

 

Kobieta z urazem nogi potrzebuje kul do chodzenia/symboliczna, ilustracyjna fot. z Pixabay (Vika_Glitter)