„Harpuś” z wyjątkowym przesłaniem

W niedzielę, 24 kwietnia br. odbyła się wyjątkowa edycja „Harpusia”, biegu na orientację na terenie dzielnicy Strzyża. Wydarzenie służyło poszerzeniu świadomości gdańszczanek i gdańszczan o autyzmie.

Głównym organizatorem imprezy był Pomorski Klub Orientacji Harpagan, współorganizatorem Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, który wyszedł z inicjatywą przesłania tegorocznego „Harpusia”. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „OzA – Testowanie gdańskiego modelu wsparcia dorosłych Osób z Autyzmem”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. W biegu wzięło udział ok. 360 uczestników, z czego pierwszych 200 wejściówek finansowanych było w ramach projektu. Uczestnicy biegu do wyboru mieli cztery trasy, różniące się trudnością. W jedenastu punktach kontrolnych biegacze otrzymywali wskazówki, które pozwalały im odpowiedzieć na pytania dotyczące autyzmu i na ułożenie hasła „Zrozum autyzm”. Dyplomy, drobne nagrody i poczęstunek czekały na mecie.

Dodatkowo organizator zorganizował konkurs na wykonanie zdjęcia na trasie, pamiętając, że kolorem przewodnim tej edycji był niebieski – symbol autyzmu. Zwycięzca fotograficznych zmagań zostanie wyłoniony i otrzyma zaproszenie do udziału w dowolnym „Harpusiu” 2022 r.

 

W niedzielnym biegu na orientację udział wzięły gdańskie rodziny/fot. MOPR