Interwencyjne wsparcie ukraińskich dzieci i młodzieży dostępne w Gdańsku

Przypominamy m.in. ukraińskim rodzicom, opiekunom przebywającym w Gdańsku, że pod numerem tel.: +48 797 136 216 uzyskają informację o dostępnej w mieście, szerokiej ofercie wsparcia dla ich dzieci. Sygnały przyjmowane są także od dzieci oraz nastolatków.

To wsparcie uruchomił Ośrodek Interwencji Kryzysowej MOPR przy pl. Ks. Gustkowicza 13 w Nowym Porcie. Telefon jest obsługiwany przez specjalistkę OIK w językach: ukraińskim, polskim i rosyjskim, w dni powszednie, w godz. od 8.30 do 16.30. Jest przeznaczony dla dzieci, młodzieży, rodziców, opiekunów z Ukrainy, którzy są w sytuacji nagłej, ekstremalnej, kryzysowej i bardzo potrzebują pomocy. Osoby dzwoniące otrzymają bezpłatnie pełną wiadomość, gdzie można uzyskać np. wsparcie psychologiczne, pedagogiczne, socjalne, językowe, ale też dotyczące aktywizacji i integracji społecznej. Zgłoszenia przyjmowane są też m.in. od nauczycieli, pedagogów oraz mieszkanek i mieszkańców, którzy widzą potrzebę udzielenia pomocy np. nastolatkowi, który przeżywa problemy adaptacyjne i nie może się odnaleźć w nowej grupie rówieśniczej.

Konsultacja z psycholożką

Dzwoniąc pod numer: +48 797 136 216 rodzic lub nastolatek mogą też bezpośrednio porozmawiać o swoim problemie, z dyżurującymi w OIK psycholożkami z Ukrainy. W razie potrzeby specjalistka udzieli konsultacji, wskaże najlepsze rozwiązanie, skieruje do odpowiedniej pomocowej instytucji lub organizacji pozarządowej w Gdańsku. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie.

– Zwłaszcza istotna jest możliwość skorzystania z numeru telefonu w sytuacji, kiedy ukraińskie dzieci i młodzież doświadczają przemocy lub jakichkolwiek form dyskryminacji – wyjaśnia Anna Libiszewska, kierowniczka OIK MOPR w Gdańsku. – Takie sytuacje wymagają przecież udzielenia natychmiastowego wsparcia, dlatego sygnał o problemie jest bardzo istotny. Wszystkim nam zależy, aby uchodźczynie i uchodźcy pod każdym względem czuli się w mieście bezpiecznie.

 

Psycholożka Rymma Petrenko, konsultantka Alina Zaika i psycholożka Iryna Makukhina z OIK/fot. arch. MOPR; mama z synkiem/fot. z Pixabay