Każdy może pomóc potrzebującym dzieciom

Ruszyła VII edycja świątecznej akcji Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i miasta na rzecz gdańskich dzieci, objętych wsparciem. Spełnij marzenie dziecka, które tego naprawdę potrzebuje. Ofiaruj mu świąteczny prezent.  

W tym roku do włączenia się w naszą pomocową akcję zapraszamy nie tylko mieszkanki i mieszkańców Gdańska, ale i przedstawicieli biznesu odpowiedzialnego społecznie. Bardzo liczymy na Państwa akces i wielkie serca w realizacji projektu „Każdy może pomóc”, gdańskiego MOPR. To przedsięwzięcie, dzięki któremu już po raz siódmy możemy wspólnie spełnić marzenia dzieci m.in. z rodzin uboższych, mniej zaradnych opiekuńczo i wychowawczo, z bagażem piętrzących się problemów oraz z rodzin zastępczych.

Projekt polega na wylosowaniu i pobraniu przez darczyńców listów, przygotowanych m.in. na podstawie rozmowy pracownika socjalnego z dzieckiem. Następnie w oparciu o dane w nich zawarte, przygotowaniu prezentu dla malucha. List zawiera m.in. imię dziecka, jego wiek, płeć, wiadomość o zainteresowaniach (całość opatrzona jest kodem). Darczyńca przygotowuje upominek według uznania. Nie pozna nazwiska dziecka, maluch zaś – ofiarodawcy. Pracownicy socjalni przygotowali 800 listów.

– Już siódmy raz inspirowani jesteśmy przez zespół MOPRGDN i liderkę akcji „Każdy może pomóc” Magdalenę Theus do dodawania skrzydeł najmłodszym i młodym gdańszczankom i gdańszczanom – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – To co wyróżnia akcję to spersonalizowanie i dedykowanie wsparcia w odpowiedzi na konkretne listy zawierające potrzeby. To bardzo ważne, by pomoc rozwijała talenty i silne strony dzieci. Prezenty, jak co roku, odciążą z pewnością nadszarpnięte przez podwyżki cen produktów i energii, budżety świąteczne rodzin.

Zainteresowani wsparciem akcji, pobraniem listu winni skontaktować się z pracownikami gdańskiego MOPR przy ul. Dyrekcyjnej 5, tel. 797 909 120 lub mail: kmp@mopr.gda.pl Przygotowane upominki dla dzieci trzeba potem dostarczyć w dniach od 10 do 14 grudnia, w godzinach od 8.00 do 16.00 do siedziby Międzynarodowych Targów Gdańskich – AmberExpo przy ul. Żaglowej 11 w Gdańsku.

Podopieczni Ośrodka otrzymają podarunki od mieszkańców podczas grudniowej imprezy świątecznej.

– Dzieci przyjeżdżają na imprezy z rodzicami, czasem towarzyszą im babcie, dziadkowie, ciocie – opowiada Magdalena Theus, pomysłodawczyni akcji z gdańskiego MOPR. – Razem świetnie się bawią, a potem jest czas na wielkie emocje, radość z upominków, wzruszenie. Bo przecież nieznajoma lub nieznajomy zrobił dziecku wspaniałą niespodziankę, obdarował wymarzoną zabawką, grą czy pięknym sweterkiem. Za to serce najpiękniej, szczerze dziękujemy!

Dodajmy, że podczas poprzednich, sześciu edycji „Każdy może pomóc” udało się obdarować łącznie blisko 2,5 tysiąca gdańskich dzieci. Projekt został doceniony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2013 roku: jego autorka, Magdalena Theus z gdańskiego MOPR zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Pracownik Socjalny Roku 2013”. Otrzymała też wyróżnienie MPiPS za nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej.