Latawce pofrunęły do nieba

9 września w Gdańsku obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości FASD. Akcja przy molo w Brzeźnie miała uświadomić przede wszystkim kobietom, jak istotne jest dbanie o siebie i dziecko podczas ciąży. Powstrzymanie się wówczas od picia alkoholu. Złamanie tej zasady może sprawić, że dziecko urodzi się z płodowym zespołem alkoholowym.

Tegoroczny program obchodów wypełniły: edukacja, profilaktyka zdrowia i rodziny, poradnictwo, promocja zastępczego rodzicielstwa i adopcji oraz gry i zabawy. Przyszłe mamy dowiedziały się m.in. jak prawidłowo karmić piersią i dobrze komponować jadłospis. Jak nosić dziecko w chuście i właściwie opiekować się noworodkiem. Porad udzielały m.in. specjalistki z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, zajmujące się zastępczym rodzicielstwem. Podpowiadały, jakie warunki trzeba spełnić, by założyć zawodową rodzinę zastępczą. Na jakie wsparcie można wówczas liczyć. Plenerową imprezę zwieńczyło wspólne wypuszczenie latawców do nieba – symbolu dzieci z FASD.

Głównym organizatorem niedzielnej imprezy była Fundacja na Rzecz Dziecka i Rodziny „Fascynacje”. Partnerem m.in. gdański MOPR, Pomorski Ośrodek Adopcyjny i Podmiot Leczniczy Copernicus. Patronat honorowy objął Rzecznik Praw Dziecka.