W czwartek 5 grudnia w godzinach od 18.00 do 23.00 przeprowadzone zostanie w Gdańsku badanie socjodemograficzne, połączone z liczeniem osób bezdomnych (akcja w miejscach niemieszkalnych). W akcji udział wezmą m.in. pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Policji, Straży Miejskiej, Straży Ochrony Kolei i organizacji pozarządowych.
Badanie pt. „Portret zbiorowości ludzi bezdomnych województwa pomorskiego 2019” realizuje w grudniu Pomorskie Forum na Rzecz Wychodzenia z Bezdomności. Podczas akcji nocnej patrole służb miejskich dotrą do miejsc niemieszkalnych. Odwiedzą gdańskie ogródki działkowe, piwnice, dworce, okolice mostów i wysypisk, gdzie mogą przebywać adresaci „liczenia”. W przedsięwzięciu weźmie udział około 70 pracowników, m.in. gdańskiego MOPR, służb mundurowych, organizacji pozarządowych. Zaangażowani nie tylko policzą osoby w kryzysie bezdomności, również zbiorą informacje na temat ich wieku, stanu zdrowia, wykształcenia oraz przyczyn, dla których znaleźli się na ulicy. Zaoferują potrzebującym pełną pomoc, od schronienia po żywność, kąpiel, aktywizację społeczną, zawodową, poradnictwo prawne itd.
– Uzyskanie tej wiedzy pozwala skuteczniej zdiagnozować problem i mu zapobiegać – podkreśla Piotr Kowalczuk, zast. prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. – Dlatego apeluję do gdańszczanek i gdańszczan o sygnały o osobach koczujących w miejscach niemieszkalnych. Podczas czwartkowego badania patrole postarają się dotrzeć do każdego potrzebującego i przekonać go do skorzystania z kompleksowej oferty pomocowej miasta.
Informacje o osobach bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych prosimy kierować do Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel. 58 522 38 20 (pon., wt., czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. od 8.00 do 17.00 i piąt. od 7.30 do 14.30), Straży Miejskiej – tel. 986 oraz Policji – tel. 112. Osobiście osoby potrzebujące schronienia mogą zgłaszać się do Noclegowni Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta przy ul. Żaglowej 1 w Gdańsku, tel. 58 342 13 14.
Dodajmy też, że 5 i 6 grudnia (w ciągu dnia) badanie socjodemograficzne przeprowadzone będzie również m.in. w gdańskich schroniskach i noclegowniach dla osób bezdomnych, w szpitalach, zakładzie karnym. Po raz pierwszy Pomorskie Forum „policzyło” osoby bezdomne w 2001 roku. Akcje prowadzone są co dwa lata. Podczas ostatniego przedsięwzięcia Pomorskiego Forum, w grudniu 2017 roku na terenie Gdańska przebywało łącznie 813 osób w kryzysie bezdomności.
Fot. archiwum MOPR w Gdańsku