W Gdańsku nagrodzono najlepsze opiekunki, opiekunów osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. „Złotą Malwą” 2024 Prezydenta Miasta Gdańska uhonorowano Macieja Dąbrowicza z Domu Pomocy Społecznej (DPS) „Polanki”. Wszystkich laureatów i wyróżnionych doceniono za wielkie zaangażowanie w pracę, za dobroć i szacunek okazywane podopiecznym.
Uroczystość odbyła się w piątek, 18 października br. w Wielkiej Hali Dworu Artusa. Nagrody – ozdobne, kwiatowe przypinki oraz gratyfikacje pieniężne – wręczyła laureatom Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
W tegorocznej edycji „Złotą Malwą” uhonorowano Macieja Dąbrowicza z DPS „Polanki”. „Srebrną Malwę” przyznano Krystynie Szydlik ze Stowarzyszenia na rzecz Osób z Kryzysami Psychicznymi „Przyjazna Dłoń”. Natomiast Kamila Węglarska z Fundacji Agencji Służby Społecznej otrzymała „Brązową Malwę”. Uhonorowani na co dzień wspierają m.in. samotnych, chorych, gdańskich seniorów. Zdarza się, że stają się dla swoich podopiecznych najbliższymi ludźmi. Są uważni na ich problemy, troskliwi, pełni empatii i bardzo pomocni. To wyjątkowi, wspaniali ludzie.
Dziękujemy
– Cieszę się, że możemy kolejny raz spotkać się w tym salonie Gdańska, i że dzisiaj honorujemy, wyróżniamy w nim Was, najlepszych z najlepszych – mówiła podczas uroczystości prezydent Aleksandra Dulkiewicz. – Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak bardzo potrzebne jest Państwa wsparcie, zwłaszcza długofalowe dla mieszkanek i mieszkańców. Dzisiaj pomoc świadczy ponad 500 opiekunek, opiekunów w środowisku i ponad 100 osób w domach pomocy społecznej. Kiedy przygotowujemy miasto do deinstytucjonalizacji także w tym obszarze, widzimy, jak ważne jest budowanie wyspecjalizowanej kadry, która wesprze potrzebujące osoby w środowisku. Z wdzięcznością, bardzo Państwu dziękuję za pracę, za pomaganie mieszkankom, mieszkańcom godnie żyć.
Do podziękowań i gratulacji dołączyła się też m.in. Agnieszka Chomiuk, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
– Miłość, troska, ochrona to symbole malwy, te wartości patronują też naszej nagrodzie – przypomniała. – Jesteście Państwo uważni, potrzebni, troskliwi wobec podopiecznych. Głośno bijemy Wam brawo. Życzę, aby to Wasze dobro wracało do Was zwielokrotnione.
Swoje gratulacje przekazały też laureatom i wyróżnionym: Żaneta Geryk, przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Praw Człowieka Rady Miasta Gdańska oraz Teresa Wasilewska, radna klubu „Wszystko dla Gdańska” w RMG.
– Jesteście Państwo naszymi bohaterami – powiedziała Teresa Wasilewska.
Empatia nie wystarczy
Laureaci „Złotej Malwy” 2024 są zgodni, że opiekowanie się osobami, które tego potrzebują, nie jest zadaniem łatwym. To wymagająca praca. Dzięki niej jednak spełniają się zawodowo, a satysfakcja z pomagania jest ogromna.
– Trafiłem do Domu Pomocy Społecznej „Polanki” w 2001 roku w zasadzie z przypadku, w ten sposób odbywałem bowiem służbę wojskową – wspomina nagrodzony Maciej Dąbrowicz. – Pierwsze dwa tygodnie opiekowania się osobami starszymi były naprawdę trudne, potem było już łatwiej. No i zostałem w tym zawodzie, który jest wymagający. Trzeba być cierpliwym, uważnym, przyjacielem dla podopiecznych. Traktuję ich jak rodzinę pamiętając, że przecież oni nie zawsze ją mają.
Uhonorowana „Srebrną Malwą” Krystyna Szydlik świadczy specjalistyczne usługi opiekuńcze. W ten sposób pomaga od 2009 roku.
– Mnie się wydaje, że chęć pomagania jest w naturze człowieka – mówi Krystyna Szydlik. – W mojej naturze jest z pewnością. Świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych to trudna profesja. Trzeba mieć ogromną empatię, kreatywność, cierpliwość. Być odpornym na stres i szanować drugiego człowieka bez względu na jego charakter, osobowość. Przy tym wszystkim trzeba też zachować delikatność, tolerancyjność i uczciwość wobec podopiecznych. I lubić ich, tak po prostu, po ludzku.
Pomaganie potrzebującym osobom jest też ogromnie ważne dla Kamili Węglarskiej, którą uhonorowano w br. „Brązową Malwą”. Laureatka opiekuje się osobami ciężko i długotrwale chorymi, często samotnymi. Jej zaangażowanie, troskę doceniają podopieczni oraz ich rodziny.
Pomagają w środowisku i placówkach
Pierwsza edycja „Złotej Malwy” odbyła się w 2018 roku. Nagrody, wyróżnienia przyznawane są: „za osiągnięcia i szczególny charakter pracy na rzecz potrzebujących w obszarze usług opiekuńczych, świadczonych w domach pomocy społecznej oraz miejscu zamieszkania”. Najlepszych z najlepszych wyłoniła Kapituła „Złotej Malwy” 2024, złożona z przedstawicieli: Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Rady Miasta Gdańska, Rady Seniorów, MOPR oraz Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych.
Dodajmy też, że gdański MOPR ma zawarte umowy na świadczenie usług opiekuńczych (także specjalistycznych) w środowisku, mieszkaniach podopiecznych, z ośmioma podmiotami. Organizacje te zabezpieczają łącznie ok. 500 opiekunek i opiekunów dla osób potrzebujących. Natomiast w domach pomocy społecznej takich zaangażowanych ludzi jest łącznie ok. 130. Wspierają oni podopiecznych m.in. w codziennych czynnościach życiowych, np. higienicznych czy zdrowotnych. Są pomocni, potrzebni, zawsze blisko drugiego człowieka.
Wyróżnienia „Złotej Malwy” 2024 (gratyfikacje finansowe) otrzymały opiekunki:
- Justyna Grabiec z Fundacji „Autyzm bez Tabu”
- Edyta Czyżewska z Domu Pomocy Społecznej „Orunia”
- Agnieszka Chałupka z Caritas Archidiecezji Gdańskiej
- Bożena Ożga z Domu Pomocy Społecznej „Ostoja” w Gdańsku
- Monika Badurowicz z Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej (PKPS) w Gdańsku Pomorski Zarząd Wojewódzki
- Danuta Fischoeder z Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej
- Roksana Konieczna z DPS „Orunia”
- Agnieszka Klimaszewska z Fundacji Opieka dla Seniora
- Olena Horshelova z PKPS w Gdańsku Pomorski Zarząd Wojewódzki
- Nataliia Melnyk z Fundacji Agencji Służby Społecznej.
Wszystkim laureatom i wyróżnionym najpiękniej gratulujemy!
Laureaci, wyróżnione i „malwy”/fot. Dominik Paszliński, www.gdansk.pl