Mikołaje z gdańskim sercem nie zawodzą!

Ponad osiemset listów z informacjami o dzieciach, podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, pobrały gdańszczanki i gdańszczanie, by na ich podstawie przygotować malcom świąteczne upominki. Prośby o listy napłynęły też od darczyńców z innych regionów, gdyż informacja o akcji rozniosła się lotem błyskawicy. W imieniu naszych małych podopiecznych – świątecznie, pięknie i z serca Państwu dziękujemy!

Kiedy w październiku gdański Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie inaugurował VI edycję kampanii „Każdy może pomóc”, zbiórki upominków dla dzieci objętych wsparciem, malkontenci twierdzili, że nie uda się pozyskać aż ośmiuset darczyńców. Tyle bowiem listów o malcach przygotowali pracownicy socjalni. Każda karta zawierała m.in. imię dziecka, jego wiek, płeć, wiadomość o zainteresowaniach i marzeniach. Całość opatrzona została kodem – zgodnie z ideą akcji ani dziecko, ani jego „św. Mikołaj” nie poznają się. Pierwsze listy uroczyście wylosowali włodarze i radni miasta, podczas październikowej sesji Rady Miasta Gdańska i towarzyszącej jej konferencji prasowej. O włącznie się w „tę piękną, spontaniczną i mądrą akcję…” apelował do mieszkańców Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. Wtórowali mu radni, głośno zastanawiając się, jaką niespodziankę przygotować choćby kilkuletniej Magdzie, dwuletniemu Kacperkowi czy nastoletniej Monice, która uwielbia jazdę na rolkach… Między innymi dzięki wielkiemu wsparciu informacyjnemu mediów, z przekazem o idei kampanii udało się dotrzeć do ludzi z wielkimi sercami, otwartych na potrzeby rodzin mniej zaradnych finansowo, opiekuńczo, nierzadko borykających się z problemami dotyczącymi uzależnień. W akcję włączyli się spontanicznie mieszkańcy, pracownicy magistratu, Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Straży Miejskiej, Policji, Straży Pożarnej, harcerze, dziennikarze, uczniowie i nauczyciele. Listy pobrali pracownicy gdańskiego MOPR, by zrobić miły upominek potrzebującym dzieciom.

– Odczuwam osobistą satysfakcję z postawy otwartości, życzliwości gdańszczanek i gdańszczan, którzy nigdy nie zawodzą – podkreśla Paweł Adamowicz. – Takie świąteczne pospolite ruszenie raduje. Bo tak naprawdę w tej akcji nie liczy się wielkość i cena prezentu. Upominek może przecież zrobić każdy, a jego wartość jest szczególna, mierzona humanistyczną wrażliwością, poczuciem solidarności z potrzebującym dzieckiem. Dziękuję za tę empatię.

Osiemset dzieci otrzyma podarunki od mieszkańców 20 grudnia, podczas świątecznego finału w Międzynarodowych Targach Gdańskich. Maluchy i opiekunowie wezmą tam udział w wielkim, gwiazdkowym wydarzeniu – obowiązkowo z udziałem św. Mikołaja. Będą też wspaniałe atrakcje, występy artystyczne, gry ruchowe, dmuchany zamek, konkursy z nagrodami. W ramach imprezy dzieci dostaną także torby wypełnione słodyczami, przygotowane przez miasto i MOPR w akcji „Wigilijna paczka”.     

– Zależy nam, by święta były dla potrzebujących dzieci czasem radości, uśmiechu i spełnienia najskrytszych marzeń – dodaje Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Święty Mikołaj z pewnością dopisze. Tradycyjnie jest po naszej stronie.

Brodaty święty w tym roku przybędzie nie tylko z Gdańska. Wśród darczyńców są bowiem również osoby z innych regionów.

– Niedawno dotarła do nas paczka ze Szwecji, o list poprosiła mieszkająca tam pani – mówi Magdalena Theus z gdańskiego MOPR, która kilka lat temu wymyśliła akcję. – Kurier przywiózł też prezent ze Szczecina. Wszędzie są ludzie, którzy chcą i potrafią pomagać. 

Przypomnijmy, że podczas pięciu ubiegłych lat, dzięki ofiarności mieszkańców, łącznie półtora tysiąca potrzebujących malców otrzymało prezenty z projektu „Każdy może pomóc”. W tym roku udało się pozyskać ponad ośmiuset darczyńców (upominki zebrane powyżej ośmiuset zaplanowanych, pracownicy socjalni przekażą bezpośrednio potrzebującym dzieciom, w środowisku).  

Uwaga, darczyńcy!

Przygotowane upominki dla dzieci należy dostarczyć od 11 do 15 grudnia, w godz. od 8 do 15, do siedziby MTG przy ul. Żaglowej 11 w Gdańsku. Uwaga, w sytuacjach wyjątkowych, indywidualnych, jeśli nie możecie Państwo przywieźć paczki w określonych godzinach, prosimy o sygnał: tel. 797 909 120 (kwestia ustalenia innej godziny).

Organizatorzy grudniowej imprezy

Partnerami miasta i MOPR w organizacji grudniowej imprezy w MTG są m.in. gdańscy harcerze, wolontariusze, MTG, Zakład Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk”, GPEC, Gdański Klub Sportowy Gedania 1922, Stadion Energa Gdańsk i Grupa Lotos.

KMP – ulotka o akcji 2017