Młody człowiek – młodemu człowiekowi doradzi, jak wejść w dorosłość

Niewidomą, młodszą koleżankę regularnie zawożą do szkoły, wychowankowi rodziny zastępczej pomagają w nauce i doradzają wybór zawodowej drogi. Z kolegą na wózku, który dawniej nie ruszał się z domu, odwiedzają modne gdańskie kluby. Dwunastu młodych, gdańskich wolontariuszy – głównie studentów w wieku od 20 do 23 lat – pomaga swoim mniej zaradnym lub niepełnosprawnym rówieśnikom wejść w dorosłość. Są ich przewodnikami, doradcami, przyjaciółmi i najlepszymi powiernikami…

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zachęca mieszkańców, którzy chcą podzielić się wolnym czasem i umiejętnościami z potrzebującymi rówieśnikami, do włączenia się w projekt „Wsparcie na starcie w dorosłość”. Obecnie, w ramach tej inicjatywy, działa 12 takich par.

Wolontariusze pracujący w projekcie wspierają m.in. usamodzielniających się wychowanków domów dziecka, placówek interwencyjnych czy osoby niepełnosprawne (każdy wolontariusz pomaga jednej, wybranej osobie spośród zaproponowanych przez MOPR i oczekujących takiej współpracy). Grafik spotkań para układa indywidualnie, według uznania i w miarę potrzeb. Wolontariusze motywują rówieśników do podjęcia rozmaitych aktywności, m.in. pomagają w przygotowaniach do matury, doradzają w kwestiach zawodowych, załatwieniu formalności urzędowych. Z podopiecznym odwiedzają kina, teatry czy kluby – w ten sposób spędzając wolny czas. Czasem wspierają podopiecznego w zwykłych, życiowych czynnościach, z którymi sobie nie radzi.

– Współpracuję z Adą od sierpnia, byłam nawet na jej studniówce – mówi Joanna Schroeder, 21 – letnia gdańska wolontariuszka, która pomaga niepełnosprawnej koleżance. – Cieszę się na każde spotkanie z Adą. Zaprzyjaźniłyśmy się. Ona nauczyła mnie cierpliwości, dystansu. Mam nadzieję, że dzięki mnie Ada aktywniej i pełniej spędza czas. Wiem, że jestem jej potrzebna.

Zachęcamy gdańszczan do włączenia się w projekt MOPR „Wsparcie na starcie w dorosłość”. Dziesięciu kolejnych młodych ludzi czeka na przyjaciela – wolontariusza, który pomoże rozwikłać życiowe dylematy lub po prostu: znajdzie czas, by porozmawiać.

Potencjalnych wolontariuszy zapraszamy do kontaktu:
Katarzyna Gonia, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, ul. Leczkowa 1 A,
tel. 58 342 31 77, mail: katarzyna.gonia@mopr.gda.pl