W MOPR ułatwienia dla osób z dysfunkcją narządu wzroku

Znaczniki systemu nawigacyjno-informacyjnego Totupoint pomagają osobom z niepełnosprawnością wzroku, w poruszaniu się w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. K. Leczkowa 1A w Gdańsku. Dzięki temu udogodnieniu przestrzeń MOPR, ale też świadczone usługi są dostępniejsze dla tej grupy mieszkanek i mieszkańców.

Znaczniki Totupoint są uaktywnione:

– przy bramce głównej od al. Hallera, którą wchodzi się na teren wokół budynku Ośrodka,

– przy wejściu głównym do budynku,

– w punkcie informacyjnym (recepcja),

– na parterze, w sali przyjęć mieszkanek i mieszkańców,

– przy toalecie obok recepcji.

Jak działa system?

Żeby skorzystać z tego wsparcia, wystarczy pobrać „ze sklepu” w smartfonie aplikację Totupoint i ją uaktywnić. Wówczas osoba z niepełnosprawnością wzroku zbliżając się do znaczników zainstalowanych w MOPR, otrzyma dźwiękową informację m.in. w którym miejscu się znajduje, gdzie powinna się kierować oraz istotny opis przestrzeni, by bezpiecznie się poruszać. Aplikacja jest bezpłatna. Podpowiada też osobom potrzebującym np. gdzie się udać, by od wejścia do budynku szybko i sprawnie przejść do sali przyjęć. Korzystającym z systemu Totupoint przekazuje wiadomość, na jakie detale w przestrzeni powinni zwrócić szczególną uwagę.

Aplikację można pobrać z internetowych sklepów: App Store lub Google Play  (linki przekierowują na strony internetowe „sklepów”).

 

Na zdjęciu główna siedziba gdańskiego MOPR