Narodowy Spis Powszechny – ważne dla seniorek i seniorów!

W całej Polsce trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Podstawową i łatwą formą udziału w nim jest samospis internetowy. Wystarczy wejść na stronę: https://spis.gov.pl/ i przejść do aplikacji spisowej.

Udział w badaniu jest obowiązkowy i obejmuje wszystkich mieszkańców. Spis potrwa do końca września br. (termin został wydłużony z pierwotnego, czerwcowego).

Ważne dla osób starszych w Gdańsku

Jak informują przedstawiciele Urzędu Statystycznego w Gdańsku, samospisu internetowego można dokonać w domu lub w punkcie spisowym np. w US przy ul. Danusi 4. Można też dopełnić obowiązku dzwoniąc na infolinię, pod numer: 22 279 99 99 (działa od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 – 18.00). Respondenci, którzy nie będą mogli samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy lub telefoniczne na infolinii, zostaną spisani przez rachmistrzów telefonicznie. Rachmistrzowie telefoniczni rozpoczęli pracę 4 maja br. Dzwonią z numeru: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrz ma nadany identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko, numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych. Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na infolinii spisowej pod numerem: 22 279 99 99 lub w specjalnej aplikacji na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Uwaga! Jak informują przedstawiciele US w Gdańsku, ze względu na pandemię rachmistrzowie nie realizują wywiadów bezpośrednich, tj. nie odwiedzają respondentów w domach. Tak będzie aż do odwołania. Osoby, które pukają do drzwi i podają się za rachmistrzów są prawdopodobnie oszustami. O takiej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić Policję.  

Plakat informujący o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, opracowany z myślą o osobach starszych/źródło GUS