Odstawieni na święta – akcja Caritas Gdańsk

Tylko bardzo nieliczni, sędziwi mieszkańcy domów pomocy społecznej na Pomorzu spędzają Wigilię, świąteczny czas u rodziny lub bliskich. Caritas Archidiecezji Gdańskiej zachęca, by tę smutną rzeczywistość zmienić. Może to zrobić każdy, zapraszając samotnego seniora, sąsiada czy podopiecznego dps na wigilijne spotkanie u siebie w domu.

„Odstawieni na święta” to hasło kampanii społecznej, którą prowadzi Caritas Archidiecezji Gdańskiej na rzecz sędziwych mieszkanek i mieszkańców domów pomocy społecznej, także osób samotnych, które w tym szczególnym czasie nie mogą liczyć na zainteresowanie rodziny, znajomych.

– To hasło ma nieco przewrotny wymiar – mówi pomysłodawca akcji ks. Janusz Steć, dyr. Caritas Archidiecezji Gdańskiej. – Prowokujemy rodziny, znajomych osób starszych do myślenia nie tylko o przysłowiowym „odstawieniu się” na święta, a więc własnym komforcie, prezentach, konsumpcji, ale by pamiętali o seniorach i seniorkach pozostawionych w placówkach, a czasem mieszkających gdzieś obok. Ludziach samotnych, którzy naprawdę potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem – szczególnie w Wigilię.

Caritas zachęca więc wszystkich empatycznych ludzi do zaproszenia m.in. podopiecznych placówek pomocy społecznej w Gdańsku, Gdyni i Sopocie na spotkanie wigilijne w domu. Gdański MOPR także przyłącza się do tego apelu. Może w tym roku jakiś senior zajmie puste miejsce przy świątecznym stole i poczuje się jak w prawdziwej rodzinie.

W akcję Caritas włączył się m.in. Dom Pomocy Społecznej „Polanki” w Oliwie, Dom Pomocy Społecznej „Ostoja” na Stogach, Dom Opieki „Złota Jesień” w Gdańsku, DPS w Gdyni oraz DPS w Sopocie. W Centrum Pomocowym Caritas Gdańsk przy ul. Fromborskiej 24 można pobrać oficjalne zaproszenia akcji „Odstawieni na święta”, by potem wręczyć je seniorce lub seniorowi. Ale można także zaprosić osobę starszą zwyczajnie, bezpośrednio…

Osoby, które chcą włączyć się w przedsięwzięcie proszone są o kontakt z Caritas przy al. Niepodległości 778, tel. 58 555 78 78. Można także skontaktować się z placówkami dla seniorów, partnerami akcji (wyszczególnione na plakacie).