„Odstawieni na Święta” – pamiętaj o osobach starszych!

Nieliczni, sędziwi mieszkańcy domów pomocy społecznej spędzają świąteczny czas u bliskich. A przecież nie powinno i nie musi tak być, o czym przekonuje Caritas Archidiecezji Gdańskiej w kampanii pod hasłem „Odstawieni na Święta”.

To już druga edycja akcji na rzecz samotnych seniorek i seniorów, mieszkanek i mieszkańców domów pomocy społecznej. Caritas zachęca empatycznych, otwartych ludzi z wielkim sercem do zaproszenia na swoje wigilijne spotkania podopiecznych domów pomocy społecznej z Gdańska lub z Sopotu. Przypomina, byśmy także pamiętali o samotnych, starszych, często schorowanych sąsiadach – o osobach z otoczenia, dla których święta nie są radosnym czasem. Bo rodzina, nawet jeśli jest, zapomniała o babci czy dziadku. Warto więc pamiętać, żeby na pustym miejscu, przy wigilijnym stole usiadł ktoś potrzebujący rodzinnej atmosfery i dobrych słów.

Jak podkreślają twórcy kampanii, jej hasło ma też: „nieco przewrotny wymiar, gdyż prowokuje rodziny, znajomych osób starszych do myślenia nie tylko o przysłowiowym „odstawieniu się” w święta – a więc eleganckim stroju, własnym komforcie, prezentach, konsumpcji, ale i o osobach potrzebujących.”   

Organizatorem kampanii jest Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Partnerami: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Fundacja AID Ratunek, Dom Pomocy Społecznej „Polanki” w Oliwie, DPS „Ostoja” na Stogach, Dom Opieki „Złota Jesień” w Gdańsku oraz  DPS w Sopocie.  

Zaproś seniorkę lub seniora na święta

Osoby, które chciałyby zaprosić osobę starszą i samotną, podopieczną lub podopiecznego domu pomocy społecznej np. na wigilijne spotkanie u siebie, prosimy o pilny kontakt z organizatorem kampanii pod numerem tel.: 515 423 919 lub e-mail: bkasprzyk@caritas.gda.pl (Centrum Pomocowe Caritas Gdańsk, ul. Fromborska 24 w Gdańsku). Można także kontaktować się bezpośrednio z wymienionymi powyżej placówkami dla potrzebujących seniorek i seniorów.

Osoby starsze, samotne, które chcą spędzić świąteczny czas w gronie życzliwych ludzi, także otrzymają wsparcie pod powyższym numerem telefonicznym oraz e-mailowym. Zachęcamy Państwa do kontaktu!