„Bezpieczeństwo pracy pracownika socjalnego. Solidarni wobec problemów” to tytuł konferencji zorganizowanej przez Trójmiejski Zespół Pracowników Socjalnych, związkowców, która odbyła się 24 listopada 2016 roku w Gdańsku. – Trójmiejski Zespół Pracowników Socjalnych, związkowców w ramach współpracy z Uniwersytetem Gdańskim zorganizował konferencję, której celem jest poprawa sytuacji zawodowej pracowników socjalnych w Polsce, a w szczególności ich bezpieczeństwa podczas wykonywania obowiązków służbowych.
– Na przełomie lutego i marca 2016 roku prowadziliśmy badania nad bezpieczeństwem pracy pracownika socjalnego równolegle rozpoczęliśmy pracę nad kartą pracownika socjalnego, wydaliśmy publikację przedstawiającą wyniki badań – informuje Anna Dunajska – specjalista pracy socjalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
– Postanowiliśmy wspólnie zorganizować konferencję. Zaprosiliśmy wszystkie instytucje związane z pracą pracownika socjalnego: Policję, Straż Miejską, kuratorów, MRPIPS, prezydentów Gdyni, Gdańska i Sopotu, Regionalne Ośrodki Pomocy Społecznej, ośrodki pomocy społecznej oraz przedstawicieli związków zawodowych z całej Polski. Cieszy fakt, że udział w konferencji wzięli również pracownicy socjalni, kierownicy, dyrektorzy z różnych stron kraju, m.in. Szczecina, Olsztyna, Warszawy, Tarnowa, Wrocławia, Gdańska, Gdyn i Sopotu – dodaje Dunajska.
Podczas konferencji padło wiele pytań: dlaczego pracownicy socjalni stają się obiektem agresji? Dlaczego ich bezpieczeństwo jest coraz częściej i w coraz większym stopniu zagrożone? czy jest to przemoc kierowana do konkretnej osoby? Czy może jest to komunikat dla całego społeczeństwa? jak chronić siebie i swoje otoczenie? Jakie działania podjąć, by poprawić bezpieczeństwo w pracy pracownika socjalnego?
– Mamy nadzieję, że konferencja jest dobrym początkiem działań zmierzających w kierunku poprawy warunków pracy pracowników socjalnych oraz ich bezpieczeństwa – mówi Anna Dunajska.