Pod skrzydełkami szkoły

Zachęcamy placówki edukacyjne do włączenia się w akcję „Każda szkoła wspiera seniora – łączymy pokolenia”, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Idea jest prosta: instytucja edukacyjna wspiera na stałe jedną samotną, często schorowaną lub niepełnosprawną osobę 60+ z najbliższej okolicy. Poprzez uczniów – wolontariuszy, nie tylko pomaga seniorowi w pokonywaniu trudów codzienności, ale też włącza go w życie szkoły i młodzieży. Zaprzyjaźniony senior uczestniczy więc w ważnych wydarzeniach, uroczystościach edukacyjnych, sportowych. Zyskuje możliwość włączenia się w życie dzieci i nastolatków.
„Swoich” seniorów ma już kilka gdańskich placówek, m.in. Zespół Szkół Zawodowych nr 9 oraz XXI Sportowe Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku, które przyłączyły się do projektu.  Ideą jest, aby każda szkoła pomagała choć jednej sędziwej osobie z okolicy. Zakres wsparcia ustala szkoła i podopieczny MOPR. Uczniowie – wolontariusze odwiedzają seniora w domu, pomagają zrobić zakupy, towarzyszą w spacerach, umilają czas rozmową. Zapraszają podopiecznego np. na ważne imprezy, koncerty szkolne. Dzięki temu seniorzy zyskują możliwość uczestniczenia w życiu młodzieży, bycia na bieżąco w sprawach młodszego pokolenia. Mają z kim pośmiać się i zapominają o problemach związanych np. ze zdrowiem. Młodzież z kolei poznaje seniorów, otwiera się na ich problemy. Uczy – co jest w życiu naprawdę istotne.
– To kolejna akcja, która ma nie tylko aktywizować i integrować społecznie mieszkańców, ale i bardzo wyraźnie zbliżać pokoleniowo – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Doświadczenie naszych gdańskich seniorów jest bezcenne. Korzystanie z niego zawsze  jest przywilejem.
Dodajmy, że MOPR posiada bazę osób starszych w dzielnicach, zainteresowanych uzyskaniem wsparcia szkolnego. Projekt potrwa cały rok. Kontakt w sprawie włączenia się do akcji: wolontariat@mopr.gda.pl lub pod numerem tel. 58 342 31 77.