Pomoc prawna dla osób z problemami finansowymi

Święta sprzyjały wydatkom. Sięgaliśmy po konsumpcyjne pożyczki, spontanicznie robiliśmy zakupy na raty. Tymczasem spłata należności może się okazać bardzo trudna. Jeśli masz problemy finansowe, długi, skorzystaj z nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego wraz z mediacją.

W Gdańsku usługa jest dostępna dla każdej osoby, której nie stać na płatną wizytę u prawnika. Świadczona jest w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego wraz z mediacją, prowadzonych przez gdański Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz organizacje pozarządowe. Lista punktów dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej MOPR  (link przekierowuje na stronę internetową BIP MOPR).

Stracone oszczędności życia

– O wsparcie prawne zwraca się coraz więcej osób, które mają problemy z płynnością finansową – mówi Katarzyna Karpińska, adwokat z punktu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego wraz z mediacją, prowadzonego przez Stowarzyszenie Akcja Społeczna w Gdańsku. – Często to osoby starsze, które uczestniczyły w prezentacjach różnych produktów i nieświadomie nabyły tam towar w horrendalnej cenie lub podpisały niekorzystną umowę konsumencką. W takich sytuacjach pomoc prawna bardzo się przydaje.

Prawniczka dodaje, że do punktów zgłaszają się też m.in. seniorki i seniorzy, którzy ulegli naciągaczom, zostali okradzeni.

– Metoda „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika gazowni” lub inne oszustwa wciąż się zdarzają – podkreśla Katarzyna Karpińska. – Czasem w ten sposób osoby starsze tracą oszczędności życia. W takich sytuacjach staramy się im pomóc, by między innymi nie wpadły w zadłużenie, ostrożnie planowały wydatki dysponując mniejszym budżetem. Także doradzamy im w kwestiach dotyczących zgłoszenia sprawy oszustwa i przepisów prawnych w tym zakresie.

Obowiązują zapisy na porady i konsultacje

Specjaliści udzielają potrzebującym osobom porad w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego wraz z mediacją. Możliwe jest też uzyskanie wsparcia drogą telefoniczną lub zdalną. Zawsze obowiązują zapisy na konsultację: w dni powszednie, pod numerem tel. 58 342 31 88 (w godzinach pracy MOPR) lub poprzez email: mopr-pomocprawna@gdansk.gda.pl. Na poradę można też się zarejestrować poprzez formularz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości  (link przekierowuje na stronę internetową MS). To wygodna i szybka forma zapisania się do wybranego punktu i do konkretnego specjalisty.

Dodajmy, że w ramach usług prawnicy doradzają m.in. w zakresie spraw rodzinnych, zawodowych, ubezpieczeniowych, spadkowych. Pomagają w odzyskaniu zaległych świadczeń, w sytuacji zagrożenia utratą pracy. Natomiast doradcy obywatelscy wspierają potrzebujących zwłaszcza w zakresie spraw dotyczących zadłużenia, zabezpieczenia społecznego i spraw mieszkaniowych.   

 

Symboliczna fot. seniorki rozmawiającej przez telefon/Pixabay