Pomocowy sezon „autobusu SOS” w Gdańsku zakończony

W piątek, 31 marca „autobus SOS – pomoc” ostatni raz pokonał trasę, by nieść pomoc osobom w bezdomności w Gdańsku. Tym samym zakończył się już szósty sezon mobilnego wsparcia w mieście. Jesienią planowane jest ponowne uruchomienie tej usługi.

Od 29 listopada ub. roku załoga pojazdu wydała osobom w bezdomności w Gdańsku łącznie ponad 22 tys. porcji zupy. Osobom potrzebującym przekazano też łącznie 2 715 sztuk ciepłej odzieży na zmianę – m.in. dresy, ciepłe kurtki, spodnie, bluzy, czapki, skarpety i szale. Codziennie z oferty mobilnego wsparcia w mieście korzystało średnio 78 osób. Autobus dowoził też osoby chętne do noclegowni przy ul. Mostowej 1A, gdzie miał swój ostatni przystanek na trasie.

 – To był dla nas niezwykle pracowity sezon, bardzo dużo naprawdę potrzebujących osób skorzystało z mobilnego wsparcia – mówi Sławomir Kunkel z Towarzystwa Wspierania Potrzebujących „Przystań”, które na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku świadczyło usługę. – Zdarzały się dni, zwłaszcza w styczniu i lutym, kiedy nawet około 100 osób przychodziło do nas po zupę czy odzież. To pokazuje, że w najtrudniejszym dla osób w bezdomności jesienno-zimowym czasie ta forma pomocy jest ważna, konkretna, świetnie się sprawdza. Dziękujemy też mieszkankom i mieszkańcom za ofiarowaną ciepłą odzież, którą na bieżąco wydawaliśmy potrzebującym. Przydała się ogromnie.

Sześć pomocowych sezonów    

Podczas postojów, codziennie w „autobusie SOS” fachową konsultacją i pomocą służył osobom w bezdomności ratownik medyczny. Z kolei pracownik socjalny i streetworker na miejscu udzielali też potrzebującym informacji o innych formach pomocy, dostępnych w mieście m.in. o schronieniu, wsparciu finansowym, rzeczowym, specjalistycznym i aktywizującym społecznie. Zachęcali do skorzystania z oferty.

Środki na działanie „autobusu SOS – pomoc” w br. zabezpieczył gdański Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Na zlecenie MOPR zadanie wykonało TWP „Przystań”. Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje zapewniła pojazd. Przypomnijmy, że po raz pierwszy ta mobilna usługa została uruchomiona w mieście w 2017 roku.

Pomoc osobom w bezdomności przez cały rok

W Gdańsku MOPR, służby miejskie i organizacje pozarządowe cały rok prowadzą działania wspierające osoby w bezdomności. Sygnały o osobach potrzebujących prosimy przekazywać:

–  pracownikom Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (w godz. pracy Ośrodka),

– także do Straży Miejskiej, tel.: 986 lub do Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).

O lokalizacji osób w bezdomności można też powiadomić streetworkerów Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, posługując się aplikacją Arrels. Jest bezpłatna, można ją uaktywnić np. w smartfonie. Dzięki sygnałowi streetworker szybko dotrze do potrzebującej osoby, z ofertą pomocy.

Aplikacja do pobrania na telefony z systemem Android
Aplikacja do pobrania na telefony z systemem IOS

 

„Autobus SOS” w szóstym, pomocowym sezonie w Gdańsku/fot. Sławomir Kunkel z TWP „Przystań”
Załoga „autobusu SOS” udziela wsparcia/fot. Sławomir Kunkel z TWP „Przystań”