Pomóż nam pomagać osobom doświadczającym bezdomności

Od tego lata każdy z nas może pomóc osobom doświadczającym bezdomności. Dzięki współpracy z hiszpańską organizacją pozarządową na terenie Gdańska działać będzie bezpłatna aplikacja Arrels, dzięki której można zgłosić zauważoną osobę potrzebującą pomocy. Jest to pierwsze w Polsce rozwiązanie tego typu, gdzie najnowocześniejsza technologia służy pomocy najuboższym.

Oprócz Gdańska tego typu rozwiązanie mają tylko wybrane metropolie na zachodzie Europy, m.in. Barcelona. Aplikację udało się pozyskać Towarzystwu Pomocy im. Św. Brata Alberta (realizator projektu i wsparcia) za darmo od hiszpańskiej organizacji pozarządowej Arrels Fundation z Barcelony.

Każdy, kto nie jest obojętny na potrzeby drugiego człowieka, może bezpłatnie ściągnąć na swój smartfon za pośrednictwem Google Play lub Apple Store aplikację Arrels. Następnie za każdym razem, gdy zobaczymy na ulicy osobę doświadczającą bezdomności klikamy na aplikację i wysyłamy kilka podstawowych informacji na temat miejsca zgłoszenia (które zaznaczamy na mapie), podajemy ilość osób, czy w ich pobliżu znajdują się zwierzęta. Jest również miejsce na wysłanie uwag własnych. Przesłane informacje trafiają do streetworkerów Towarzystwa, którzy dzięki temu będą mogli o wiele szybciej docierać ze swą ofertą pomocową, do osób bezdomnych przebywających na ulicy.

Na terenie Gdańska trwa aktualnie akcja promująca aplikację, by informacja o niej dotarła do jak największej ilości mieszkańców. Na ulicach pojawiły się citylighty oraz plakaty w pojazdach komunikacji miejskiej. W autobusach i tramwajach wyświetlany jest również krótki spot instruktażowy dotyczący aplikacji. Spot można pobrać tutaj: arrels_3 (14.19 MB)

Czytaj więcej link: http://www.gdansk.pl/urzad-miejski/Pomoz-nam-pomagac-osobom-doswiadczajacym-bezdomnosci,a,118442

Info. Dariusz Wołodźko, Referat Prasowy UMG