Pomóż sobie i popraw relacje z bliskimi

Mieszkanki i mieszkańcy Gdańska wykazujący zachowania przemocowe wobec bliskich uzyskają informację o bezpłatnym wsparciu oraz terapii, a także konkretną pomoc, pod całodobowym numerem tel.: 58 511 01 21.

Pod tym numerem dyżurują specjalistki i specjaliści Ośrodka Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, przy pl. Ks. Gustkowicza 13 w Nowym Porcie, e-mail: mopr-wsparcie@gdansk.gda.pl. Tam osoby, które nie radzą sobie z niepożądanymi emocjami, stres i gniew wyładowują na rodzinie, otrzymają wsparcie psychologiczne i terapeutyczne. Po konsultacji pracownicy OIK skierują potrzebującą osobę na odpowiednią terapię. Pomoc adresowana jest też do uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy, którzy mają problem z zachowaniami agresywnymi. Dzwoniąc pod numer tel.: +48 508 293 279 (czynny od poniedziałku do soboty, w godz. 8.00 – 20.00) otrzymają oni wsparcie w języku ukraińskim.

Życie i emocje na krawędzi

Potrzebujący mogą wziąć udział m.in. w programie psychologiczno-terapeutycznym, podczas którego specjalista postara się zmotywować osobę z problemem przemocy do pracy nad zmianą postaw. Podpowie też m.in. jak radzić sobie z zachowaniami agresywnymi, by nie doszło do ich nasilenia. W ramach tego programu odbywają się konsultacje z psychologiem indywidualne oraz grupowe. Specjalista diagnozuje problem oraz określa poziom i czas terapii. Mieszkanki i mieszkańcy mogą również wziąć udział w poradnictwie dotyczącym kontroli zachowań. Podczas sesji z terapeutą nauczą się panować nad emocjami i łagodzić napięcia. Specjalista podpowie im, jak konstruktywnie rozwiązywać rodzinne problemy. Wskaże, jak poprawić relacje z bliskimi oraz odbudować ich zaufanie. W pomocowej, terapeutycznej ofercie OIK dla mieszkanek i mieszkańców jest też program korekcyjno-edukacyjny.

Dodajmy, że proponowane, nieodpłatne wsparcie jest uruchomione w ramach kampanii MOPR pt. „Bądź po dobrej stronie. Chcę być lepsza/y dla bliskich”, przeciwdziałającej przemocy. Ma ona charakter pomocowy, informacyjny i profilaktyczny oraz wpisuje się w kampanię społeczną „Gdańsk Miastem Równości”.

 

Symboliczna fot. dziecka/Pixabay (Counselling); plakat kampanii/źródło: UMG