Pomóż, reaguj! Zadzwoń lub skorzystaj z aplikacji

W Gdańsku trwają działania pomocowe i profilaktyczne na rzecz osób doświadczających bezdomności, z różnych przyczyn pozostających na ulicy.

Streetworkerzy Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta i pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku docierają do osób w kryzysie bezdomności i proponują adekwatne wsparcie. Obejmuje ono m.in. schronienie, pomoc żywnościową, rzeczową, finansową oraz aktywizację zawodową i społeczną. W ofercie jest też poradnictwo prawne i wsparcie psychologiczne. Zwłaszcza w czasie epidemii istotne jest, by jak najwięcej osób w życiowym kryzysie miało poczucie, że z problemem nie są sami. Wystarczy przyjąć pomoc.

Dziękujemy za sygnały o potrzebujących, reakcja jest ważna

Przypominamy, że zgłoszenia o osobach doświadczających bezdomności należy kierować do: Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (w godz. pracy Ośrodka), także do Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986 lub Policji tel.: 112 (interwencyjnie).

Można też poinformować streetworkerów TPBA o lokalizacji potrzebujących, używając bezpłatnej aplikacji Arrels. Wystarczy ją pobrać np. „ze sklepu” w smartfonie i zastosować. Dzięki temu streetworker szybko ma wiadomość m.in. o dokładnej lokalizacji i liczbie potrzebujących osób. Łatwiej do nich dotrze, by pomóc.  

Aplikacja do pobrania na telefony z systemem Android
Aplikacja do pobrania na telefony z systemem IOS

Osoby doświadczające bezdomności zazwyczaj potrzebują kompleksowego wsparcia, które zapewniają instytucje i organizacje pozarządowe/fot. z Pixabay symboliczna